Aby cestička neklouzala

 Exterier 
10. října 2014 00:03 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hromady závějí jsou sice romantické, přístupové cesty k domu či chalupě bychom přesto měli v zimě sypat, nejlépe ekologickým materiálem ricky.cz
Bělostná záplava sněhu a krystalky ledu, třpytící se na slunci, přinášejí spoustu radosti hlavně dětem. S námi dospělými už je to horší. Při pohledu na tiše se snášející sníh se i tomu největšímu romantikovi vybaví spousta dřiny. Průběžnou údržbu nám usnadní správný posyp.

Na jaře hrozí velký úklid

Jakmile chodník, schody či prostor zbavíme sněhu, je dobré posypat ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost nějakým zdrsňujícím materiálem. Můžeme použít písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť. Takovýto posyp slouží ke zvýšení adheze mezi podrážkou boty a povrchem cesty, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijeme na uježděném sněhu i na ledovce nebo námraze. Jejich nevýhodou však je, že se během zimy hromadí a na jaře nás čeká nutný velký úklid.

Sůl škodí všemu živému

Na chodnících ve městech se nejčastěji používá sůl, která slouží ke snížení bodu tání vody, tedy k rozmrazení sněhu či ledu, a také k prevenci usazování sněhu a namrzání povrchu. Nejčastěji používaným posypovým rozmrazovacím materiálem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl. Téměř ve všech zemích se do posypových solí přimíchává v malém množství ferrokyanid sodný jako zpomalovač ztvrdnutí neboli protispékací přípravek. V některých místech a případech je ale jeho používání zakázáno, protože způsobuje znečištění vod a půdy a škodí rostlinám, živočichům, vozidlům i zařízením komunikace. Úplně stejně škodí i našim botám a zahrádce, takže doporučujeme raději se takovému posypu vyhnout.

Ekologický posyp

Pokud při výběru posypového materiálu myslíme nejen na své pohodlí, ale také na přírodu a domácí mazlíčky, pak je pro nás tím pravým posypem ekologický keramický zimní posyp Liapor. Velmi účinný posypový materiál, nesoucí ochrannou známku Ekologicky šetrný výrobek, neškodí přírodě, tlapkám psích a kočičích miláčků, obuvi, podvozkům aut, vodním tokům... Proto jej lze také použít v oblastech, kde není z důvodů ochrany přírody povoleno používat chemické posypy, jako jsou lázeňské oblasti, parky, okolí zdrojů pitné vody a podobně. Používáním tohoto posypu můžeme předejít i mnoha problémům, protože se chová k ošetřeným plochám mnohem šetrněji než klasické posypové materiály a nepoškozuje je.

Poslouží i na jaře

Pokud ošetřené plochy roztají v poledním slunci, Liapor vzlíná, a při opětovném mrazu zůstává zachován vysoký součinitel tření a není potřeba dosypávat. A až zima skončí, stačí jen zamést a můžeme ho nanést na záhony a zelené plochy, kde kypří půdu a zlepšuje provzdušňování kořenových systémů rostlin. Další výhoda spočívá ve skladování – můžeme ho skladovat volně pod širým nebem a nemá sklon k vytváření zmrzlých hrudek.

Víc už toho není

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?