Dřezy jsou semeništěm bakterií. Na jejich čištění lze použít prostředky, které máte běžně doma

 Tipy a inspirace 
18. října 2021 12:37 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Udržet nerezový dřez čistý a beze šmouh nemusí být nadlidský úkol Shutterstock
I když se snažíte mít kuchyň opravdu čistou, existuje jedno místo, kde se to doslova hemží bakteriemi. A tím je dřez. Víte, jak jej opravdu dokonale vyčistit?
Nerezový, granitový, keramický či z umělého kamene. Dřezy se vyrábějí z různých druhů materiálů. A každý z nich vyžaduje trochu něco jiného. V každém případě platí, že byste na dřezy neměli používat nic, co by je mohlo nějak poškodit, jako jsou drátěnky, hrubé kartáče či čisticí písky. Ne vždy je totiž k čištění opravdu potřeba hrubé síly. Existují i jiné prostředky, které si s usazenou špínou a bakteriemi poradí snadno. 

Na nerez sodu

Nerez patří mezi nejoblíbenější druhy materiálů, zejména u dřezů. Jejich nevýhodou je, že se na něm snadno usazují různé nečistoty a především vodní kámen, který pak vytváří na povrchu nevzhledné fleky. Co použít?  Rozhodně se vyhněte hrubému čisticímu písku a přípravkům, které obsahují chlor. Ty by totiž nerezu mohly uškodit. Místo toho sáhněte raději po klasické jedlé sodě. Jednoduše ji nasypejte do dřezu a pomocí navlhčené houbičky ji rozetřete po povrchu. Nechejte chvíli působit, poté ještě dřez postříkejte octem z rozprašovače, který jej dokáže zbavit vodního kamene a navíc jej vydezinfikuje. Poté omyjte vodou a utřete jemným hadrem do sucha.

S granitem si rozumí ocet

Granitové dřezy vypadají skvěle, protože se dají snadno barevně zkombinovat s pracovní deskou či kuchyní. Granit je vlastně směs drcené žuly a pryskyřice, je odolný a velmi snadno se udržuje. To ale neznamená, že byste jej mohli čistit čímkoliv. Vyhněte se chlorovaným přípravkům. Bohatě si vystačíte s klasickým octem, který vám dřez krásně vyčistí, vydezinfikuje. Pokud se vám ve dřezu objeví nějaká odolnější skvrna, sáhněte po speciálním prostředku, který by ji mohl odstranit. V každém případě nenechávejte špinavé nádobí odložené ve dřezu.

Umělý kámen vyčistí amoniak

Možná jste se už setkali také s tzv. corianovým dřezem. Corian je tvořen z přírodních minerálů a akrylové pryskyřice. Opět jde o materiál, který se velmi snadno čistí, takže si bohatě vystačíte s jemnou houbičkou a běžným saponátem. Na odolnější skvrny vezměte prostředek na bázi amoniaku. V žádném případě neberte přípravky, které obsahují čpavek. Ve velké míře se používají v přípravcích na čištění oken. Pokud se na ně v rámci podzimního úklidu chystáte, poradíme vám, co použít, aby se vám opravdu leskla. Více se dozvíte zde

Bezúdržbová keramika 

Keramické dřezy jsou hygienické a naprosto odolné vůči nejrůznějším látkám a roztokům z potravin. Dřez tak bude prakticky stále vypadat jak nový, aniž byste jej museli výrazně čistit. Vystačíte si s utěrkou z mikrovlákna a nebo jemnou houbičkou. Jednou za týden vyčistěte dřez prostředkem, který používáte na vany či umyvadla. 

Zdroj: oxo.com, bhg.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu