S vodním kamenem se vypořádáte i bez chemie

Pokud se jej nebudete pravidelně zbavovat, zničíte si domácí spotřebiče
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
25. března 2018 17:54 / Shutterstock
  4   3
Boj s vodním kamenem v domácnosti se zdá být někdy nekonečný. Nevypadá pěkně a pokud se jej nebudete pravidelně zbavovat, zničíte si domácí spotřebiče i další vybavení bytu. Vodního kamene se lze přitom účinně zbavit i bez chemie.

Nejúčinnější jsou kyselina citronová a ocet

Existuje řada způsobů, jak si s vodním kamenem poradit. Jejich účinnost je různá, stejně tak náklady a úsilí, které musíte vynaložit. Nejúčinnějšími látkami proti vodnímu kameni jsou přitom obyčejná kyselina citronová a klasický ocet.

Rychlovarná konvice

Naplňte konvici z jedné čtvrtiny octem anebo kyselinou citronovou a nechte působit hodinu. Pak dolijte do nádoby vodu a svařte. Vylijte z ní vodu dříve než vychladne, a pak ještě několikrát konvici propláchněte studenou vodou. Je nutné odstranit veškeré zbytky citronové šťávy a octa.

Podobně zatočíte s vodním kamenem v kávovaru. Proces nechte projet bez kávy pouze s citronovou anebo octovou vodou a následně i bez ní. S čistou vodou proces opakujte třikrát. A následně ještě nádobu několikrát propláchněte čistou studenou vodou.

Citron a ocet vyčistí i myčku a pračku

Odstraní nejen vodní kámen, ale veškeré škodlivé usazeniny, které se uvnitř nashromáždily v průběhu praní. Na čištění od vodního kamene použijte velký hrnek octu anebo citronové šťávy, kterou vlijete tam, kam dáváte prací prostředek. Pak pusťte prací cyklus bez oblečení. V myčce ocet či šťávu lijte spíše do spodní části stroje a také nechte projet jeden mycí cyklus.

Jak na vodní kámen na kohoutcích?

Nečeká vás jednoduchá práce kvůli obtížnějšímu přístupu. Zkuste nasadit plastovou nádobku s octem na kohoutek a zavázat ji utěrkou. Nechte působit aspoň hodinu. Na hrdlo vodovodu můžete citronovou šťávu či ocet dát i na vatě.

Poté ji omotáte podél vodovodního řádu, upevníte a necháte hodinu působit. Pak vše sundejte a otřete čistou vodou. Pokud ještě nějaký vodní kámen zůstal, vezměte žínku namočenou do šťávy a jemně drhněte.

Tvorbě vodního kamene můžete také předcházet. Způsobuje jej tvrdá voda, se kterou můžete bojovat. Jak na to jsme psali v tomto článku.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Vědci odhalili nový orgán v lidské hlavě, který souvisí s rakovinou a nemocí Covid-19

Tech

Zeptosekunda je nový nejkratší časový úsek, změřitelný díky nové technologii

Dům a zahrada

S peřinami a polštáři nemusíte do čistírny, můžete je vyprat i doma v pračce

Zavřít reklamu