Miliony ohavných parazitů jsou i ve vaší posteli!

Každé ráno na chvíli řádně vyvětrejte.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
14. února 2017 06:00 / Shutterstock
  2   0
Hoďte peřiny ven i s matrací – právě na ní může být až několik milionů roztočů. Ale pozor – teplé sluníčko jim prospívá!

Sluníčko láká nejen na procházky, ale také k jarním úklidům. Mnohé hospodyňky nelení a dávají i v zimě peřiny do oken – jednoznačně potvrzují, že v řádně provětraných lůžkovinách se mnohem lépe spí. Podle odborníků přitom není nezbytné dávat ložní prádlo přímo ven - mnohdy stačí řádně vyvětrat. Roztoči totiž nemají rádi mráz a sucho. Pravidelným větráním se mnohých můžete zbavit.

Nejvíce roztočů je v matracích, ale daří se jim také ve výplních dutých vláken, pokud nemají speciální antiroztočovou úpravu, stejně tak jako v peří, vlně a bavlně.

V průběhu noci vytopíme svým tělem lůžko na přibližně 36,5 °C. Podle odborníků vypotíme každou noc zhruba 400 ml potu a ztratíme několik mg kůže. To je pro roztoče ideální prostředí. 

Vyperte klidně i peřiny

Není zdaleka jedinou možností větrat nebo dávat lůžkoviny na únorový mráz. Bez obav můžeme své oblíbené polštáře hodit do pračky.

Protože jsou polštáře i peřiny chráněné povlečením, stačí je vyprat jednou do roka. Povlečení byste pak měli prát minimálně jednou do měsíce.

U lůžkovin z dutého vlákna musíme nechat v pračce minimálně třetinu volného prostoru, protože dokáží nasát velké množství vody. Na praní velké přikrývky je ideální pračka na sedm a více kilogramů, jinak by deky mohly silnou rotací pračku poškodit. Polštáře můžete prát v pračce na pět kilogramů.

Při praní péřových peřin a polštářů buďte velmi opatrní a použijte speciální přípravek i šetrný prací program. Do sušičky pak dejte lůžkoviny spolu se speciálními míčky, aby zůstaly pěkně načechrané. Nedoporučuje se sušení na slunci, protože peří by se mohlo přesušit a praskat. Hrozí také, že by lůžkoviny zůstaly uvnitř vlhké.

Z běžné péče stačí péřové přikrývky a polštáře občas provzdušnit naklepáním a vyvětráním. Místo praní doporučuje většina odborníků čištění v čistírnách. Peří má navíc dlouhou životnost, takže pokud je v dobrém stavu, renovace se jednoznačně vyplatí. Rozhodnutí, zda zvolit čistírnu nebo vlastní pračku, je již jen na Vás.

Pravá vlna se roztočům nelíbí

Jiná situace je u ovčího rouna, ve kterém se údajně roztočům nelíbí. Vlna obsahuje lanolin, který odpuzuje roztoče, proto je ideální právě pro alergiky. Tady ale záleží na údajích uvedených od výrobce – je třeba se ujistit, zda se jedná o sto procentní ovčí rouno, nebo je ještě dále vyplněno dalšími materiály.

Rozhodně ale není potřeba panikařit – roztoči nás provázejí již tisíce let. Pokud tedy nejste alergičtí, nemusíte se jich přehnaně štítit. Rozhodně je ale vhodné vydatně větrat, dávat lůžkoviny do oken (aby se prodýchala i matrace) a občas všechno šetrně vyprat.

📷
3
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kritický stav Špinarové pokračuje: Všichni se bojí jediného...!

Zprávy

Konečně! Lidé se probírají a posílají neziskovky do háje!

Dům a zahrada

Kupujete nová okna? Nezapomínejte na důležitá pravidla!

1. Další rakovina v Beverly Hills 90210! Zákeřnou nemoc přiznal i seriálový Dylan!

2. Americká herečka Eva Mendes se po dlouhé době objevila na veřejnosti. Vypadá skvostně!

3. Aňa Geislerová se rozjela! Pořizuje si jedno tetování za druhým!

4. Další smutná událost potkala zpěvačku ze Spice Girls! Mel B zažívá nejhorší období svého života

5. Dcera Karla Vágnera Tereza připravila tátovi ty nejkrásnější narozeniny!