خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Daň z nabytí nemovitostí, strašák všech kupujících! • Bydlení / inStory.cz
 

Daň z nabytí nemovitostí, strašák všech kupujících!

Daň z nabytí přejde na kupující.
 Tipy a inspirace 
07. února 2017 20:56 / Shutterstock
  0   0
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí (dřív daň z převodu nemovitostí) je čtyři procenta ze základu daně. Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je od listopadu 2016 vždy kupující.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Od roku 2014 se dosavadní daň z převodu nemovitostí změnila na daň z nabytí nemovitostí. Sazba daně zůstává i pro rok 2017 čtyřprocentní (nezávisle na případném příbuzenském vztahu). Za každý milion ceny nemovitosti se tak státu odvádí 40 tisíc korun.

Základ daně činí buď 100 % prodejní ceny nemovitosti, nebo 75 % směrné hodnoty nemovitosti, což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad, jde v zásadě o cenu místně obvyklou. Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočte z vyšší z nich. Kdyby vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovovalo, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Do kalkulace se pak zahrne sedmdesát pět procent odhadní ceny. A daň znovu zaplatíte z této částky nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete ze základu daně odečíst.

Přiznání k dani z převodu nemovitostí musí poplatník podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí (nebo nabyla účinnosti smlouva o úplatném převodu vlastnictví k nemovitosti, která není evidována v katastru nemovitostí).
Místně příslušným je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Chcete mít boty co nejdéle pěkné? Důležitá je nejen péče, ale také správné…
Živé čističky vzduchu
Stěhujete se? Zvládněte to bez stresu!
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ztratili jste se v přírodě? Na tuto populární orientační poučku rychle zapomeňte

Tech

Holandskému lovci satelitů se podařilo zachytit supertajný vesmírný letoun americké armády

Dům a zahrada

Nechte psy žrát syrové maso, ne granule! Říkají zastánci barfování