Nebezpečné varné desky!

Většina vědců škodlivost indukčního vaření odmítá.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Technika 
17. února 2017 06:00 / Shutterstock
  15   8
Odborníci si nejsou jistí, jestli nám indukční desky škodí, nebo ne.

Jsou indukční desky škodlivé?

Vědci nám neustále usnadňují přípravu pokrmů a moderní kuchyně jsou plné technických vymožeností. Díky nim ušetříme mnoho času, ale také peněz. Důkazem je také indukční vaření. Indukční varná deska totiž rozhodně není zbytečný luxus. Objevují se ale obavy, jestli není indukce škodlivá.

Jak funguje indukce.

Princip indukčních varných desek je jednoduchý. Mají v sobě zabudované mimo jiné i měděných dráty a magnety. Právě magnety způsobují, že elektrický proud vedený měděnými dráty, se pod jejich vlivem mění na magnetické pole. Indukční ohřev tak ohřívá přímo hrnec a zbytkové teplo je minimální (je to jen teplo, které přešlo z hrnce do sporáku). Když se na indukční varnou zónu desky položí hrnec, magnetické pole vytvořené v měděných drátech rozkmitá molekuly jeho dna a ty začnou vytvářet teplo.

Škodlivé magnetické pole.

Vědci ze švýcarské nadace IT'IS zjistili, že mnohé indukční varné desky v blízké vzdálenosti překračují limity magnetického pole pro obyvatelstvo. Proudové hustoty byly simulovány v různých modelech a vzdálenostech. Přitom se zjistilo, že dokonce i u malých dětí magnetické vyzařování škodí.  Podle některých odborníků magnetická pole působí v těle elektrické proudy. O působení vysokofrekvenčních magnetických polí toho ale není mnoho známo. Oproti tomu oslovení vědci rozhodně škodlivost indukčních desek popírají a jednoznačně potvrzují jejich bezpečnost. Škodlivost magnetického vyzařování z indukčních desek považují za nesmysl. K panice prý není důvod. Semínko nejistoty ale už bylo zaseto…    

Na čem vařit.

Základní rozdíly mezi indukční deskou a klasickou sklokeramickou jsou tři: indukční deska je účinnější (litr vody na ní uvaříte rychleji a s menší ztrátou tepla), je dražší než sklokeramická a na vaření potřebujete nádobí s tzv. feromagnetickým dnem (materiál musí obsahovat železo). Jestli je vaše stávající nádobí vhodné, zjistíte pomocí magnetu - pokud se bude hrnec a magnet vzájemně přitahovat, je hrnec vhodný i pro indukční vaření. Klasické varné desky se spirálou jsou levné a vařit na nich jsme zvyklí. Z hlediska energie jsou ale nejméně úsporné. Další variantou je plynový sporák. Plyn je stále ještě o něco levnější než elektrický proud, takže se vám tento typ sporáku jistě vyplatí. Nevýhodou je náročná údržba.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Velmi populární solární tašky!
Jak si vyrobit obklad za 20% jeho ceny?
Foto-závěsy přinášejí do interiéru moderní umění
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Špinarová věděla, že umírá! Něměla sebemenší šanci přežít!

Zprávy

Tohle opatření se rozhodně líbit nebude! Ministr hodlá zarazit dotace! A dobře dělá!

Dům a zahrada

Vybíráte plot? Máme nápad!

1. Gwyneth Paltrow šokovala svým přiznáním! Rozhodně to není taková květinka, jak vypadá!

2. Aneta Vignerová na mušce: Co jí fanynky tolik závidí?

3. Bývalá partnerka Michaela Kocába Lejla Abbasová je těhotná! Kdo je otcem?

4. Dcera Eminema vyrostla do krásy. Podívejte se, jak je podobná tátovi!

5. Průšová se pochlubila super žhavou fotkou v bikinách! Tělo má lepší než před 15ti lety!