Zvládněte sněhovou nadílku snadno a bez zbytečné námahy

 Technika 
16. ledna 2016 10:58 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Majitele domů v zimě většinou čeká nekončící odklízení sněhu a ledu. Wikimedia Commons/Dddeco
Odklízení sněhu nepatří zrovna k oblíbené zimní činnosti, zároveň se jí však v zimě nevyhnete, pokud se potřebujete kolem vašeho domu či chaty bezpečně a pohodlně pohybovat. Když se na úklid sněhu dobře připravíte, můžete si práci značně ulehčit a třeba zjistíte, že to není tak nepříjemná činnost, jak jste si doposud mysleli.

Nejjednodušší volbu prezentují elektrické lopaty. Jedná se o jednoduché zařízení poháněné elektrickým motorem. Rotor v přední části stroje se otáčí velmi vysokou rychlostí a tím sníh odhazuje. Ke směrování odhozu slouží jednoduché lopatky nad rotorem.

Zařízení se hodí k malému rodinnému domku v místech, kde nepadá moc sněhu a lidé tam hledí na každou korunu, lopata totiž stojí kolem dvou tisíc korun.

Sněhové frézy jednostupňové…


Pokud si musíme poradit s rozsáhlejším sněhovým nadělením, oceníme samochodné jednostupňové frézy, jež jsou vybaveny šnekový rotorem z vyztužené pryže, který rotuje v dopředu otevřeném krytu. Pohon obstarává levný dvoudobý motor, který dokáže nastavitelnou tryskou odhazovat proud sněhu několik metrů daleko. Jednostupňovou frézu pořídíme za cenu od 15 000 Kč výše.

… i dvoustupňové


Dvoustupňové sněhové frézy jsou vybaveny konstrukcí ocelového přihrnovacího šneku. Ten si díky speciálnímu tvaru zubů na povrchu dokonale poradí i se zledovatělým sněhem a jeho úkolem je v první fázi dokonale přihrnout sníh k ústí vyhazovací turbíny. Ve druhé fázi je sníh pomocí této turbíny vytlačen do výhozového komínku. Dvoustupňováfréza je vhodná pro rychlý úklid sněhu z větších ploch, chodníků, cest a pořídíme jí v cenové relaci 25 000 až 50 000 Kč.

Pokud do odklízení sněhu nechcete toliko investovat, pak si přečtěte naše rady, jak ho zvládnout i s "obyčejnout" lopatou.


1. Bez správného nářadí to prostě nejde! Jaké by bylo odklízení sněhu bez sněhového hrabla? Doporučujeme zohlednit poměr váha/výkon. Čím lehčí nářadí je, tím méně se nadřete. Ovšem je samozřejmě nutné vybrat si i takový nástroj, který něco vydrží a nerozpadne se s prvním centimetrem čerstvého prašanu.

2. Zvolte dostatečně dlouhé nástroje. Když se budete ohýbat, riskujete bolesti zad. A zvlášť dlouháni vědí, že to není nic příjemného. Je dobré se při práci pokrčit v kolenou, nikdy ne v pase, a držet záda rovně. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si naberte menší množství bílé peřiny. A pomůže vám i kvalitní materiál.

3. Sypat s rozumem. Nejlepším materiálem pro posyp zamrzlých a zasněžených chodníků je štěrk nebo písek. Posypová sůl může poškodit životní prostředí. Malý ruční sypač je přesně tím pomocníkem, kterého potřebujete!

4. Teplé oblečení. Šaty dělají člověka i při odklízení sněhu. Vylézt do mrazu pouze v tričku a kraťasech se rovná šílenství. Proto nepodceňujte teplé oblečení. Zároveň ale nezapomeňte, že vás fyzická práce řádně zahřeje a zřejmě se neobejdete bez pocení. I pro odhrabávání sněhu tedy platí – všeho s mírou! Nejlepší je volba prodyšného oděvu. Neberte to na lehkou váhu, ve Spojených státech při uklízení sněhu lidé občas umírají.

5. Tlačit a nezvedat. Kdybyste chtěli zvedat mokrý sníh, dá vám to velkou fušku. Proto se snažte sníh spíš odtlačit. Opět nezapomeňte na pokrčená kolena.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008