خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Demolice stavby • Bydlení / inStory.cz
 

Demolice stavby

Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru.
 Rekonstrukce 
17. července 2017 20:28 / Shutterstock
  2   1
Vlastníte pozemek, na kterém stojí stavba, o kterou již nemáte zájem? Demolice domu, stodoly či jiného objektu je poměrně výrazným zákrokem, ke kterému budete v naprosté většině případů potřebovat minimálně ohlášení, často však i povolení úřadů.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Není nic neobvyklého na tom, že zdědíte nebo si za levno pořídíte pozemek i se starým, nevyhovujícím domem nebo třeba stodolou. Pozemek se stavbou má totiž mnohem nižší hodnotu a kolikrát ho seženete levněji, než nový, zasíťovaný prostor připravený k výstavbě. Aby to však byla výhodná koupě, musíte si nejdřív spočítat náklady na demolici.

Co lze zbourat bez povolení

Existují objekty, které může majitel zbourat i bez povolení a svépomocí. Malá bouda na nářadí, voliéra, nevelký skleník, nízký plot, nadzemní bazén či nádrž na vodu můžete zrušit bez jakékoliv návštěvy úřadů. Tímto způsobem lze zlikvidovat objekty, které mohly být rovněž postaveny bez povolení či ohlášení. Pokud jste tak stavbu venkovní dílny ohlásily, stejně tak byste měli ohlásit i její likvidaci.

Pozor na demolice objektů z azbestu

Velký problém nastává v případě, chcete-li zbourat stavbu, ve které se nachází stavební prvky z azbestu. Bohužel, to se týká i objektů, které byly postaveny bez potřeby stavebního povolení či ohlášení, a to včetně drobných staveb. Máte-li na dvoře boudu na nářadí s plechovou střechou, demolici ohlašovat nemusíte. Pokud však střecha té samé boudy je z vlnitého eternitu, vyráběného z azbestu, postup je zcela jiný. K demolici takového objektu budete potřebovat jednak patřičná povolení, stavbu s prvky azbestu nemůžete jen tak zbořit sami. Budete si muset přizvat specializovanou firmu, která má veškerá oprávnění a certifikáty pro práci s nebezpečným odpadem. 

Demolice objektů s azbestovými prvky vyžaduje rovněž doložení dokumentace bouracích prací a také vyjádření hygienika. Pokud budete chtít demolici provést přeci jen svépomocí, bude muset být provedena za dozorem odborného stavbyvedoucího. Po demolici bude rovněž třeba doložit, že byl odpad zpracován správným způsobem. Při likvidaci objektů tohoto typu je vždy nejjednodušší cestou využití služeb odborné firmy, která zajistí vše od získání potřebným povolení až po samotnou demolici a likvidaci odpadu.

Pokud jde o náklady na odstranění, bohužel je nelze paušalizovat. Je jasné, že náklady při strojním odstranění budou nižší než při nutnosti objekt odstranit ručně. V současné době naše firma bude tímto způsobem objekt odstraňovat a cena je cca o 50 % vyšší než u strojní demolice.

Pozor, budete muset úřadu také doložit likvidaci odpadu na skládku, což vám prováděcí firma musí doložit.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak zajistit, aby schody neklouzaly
Okenní parapety jsou důležité pro interiér i exteriér
Automatické brány jsou velmi pohodlné
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vlkům se u nás daří. Objevili se už i na Litoměřicku, kde také přibývá napadených ovcí

Tech

Inženýři sestrojili unikátního robota, který během chvíle dokáže smontovat nábytek

Dům a zahrada

Rybenka: Žije s vámi na záchodě a nemá ráda vanilku. Víte čím je ale užitečná?