Kvalitní perlinka zabrání prasklinám na fasádě. Víte, jak poznat nekvalitní?

 Rekonstrukce 
17. června 2017 06:51 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Bez perlinky se žádná fasáda neobejde, dokáže ale nahradit i kari sítě. Internet
Kvalitní sklovláknité mřížky, kterým v Česku na stavbě nikdo neřekne jinak než perlinka, jsou velmi důležitou součástí každé fasády. Když ale pořídíte nekvalitní, může se ve fasádě rozpadnout nebo dokonce zcela zmizet!

Co perlinka dokáže?

Jejím hlavním úkolem je předcházet tvorbě prasklin. Ať už je jejich příčinou vyzrávání omítky, náraz, vnější prostředí spojené s velkými teplotními výkyvy nebo pohyb izolačních desek (např. při tzv. sedání stavby). Praskliny jsou problémem nejen z hlediska výsledné estetiky domu, ale mají také zásadní vliv na trvanlivost a dlouhodobou funkčnost celé fasády. Do kvalitní perlinky se proto vyplatí investovat. U kontaktních zateplovacích systémů je navíc její použití dokonce povinné.

Typy perlinek

Obecně platí, že čím je perlinka těžší, tím vyšší je také její pevnost, a tím i odolnost vůči pnutí, jejichž výsledkem jsou právě nežádoucí praskliny. V případě, že lze v některé části fasády očekávat vyšší pnutí (např. v oblasti soklů) nebo větší riziko nárazů, typicky okolo garáže nebo vchodových dveří, je na místě použít těžší, a tedy i pevnější typy perlinek. Tyto tzv. pancéřové mřížky jsou dostupné ve všech dobrých stavebninách.

Vychytávka pro potěry

Sklovláknité tkaniny jsou vhodné také pro zpevnění podlah. Jsou spolehlivou alternativou kari sítí, oproti kterým má značné funkční i praktické výhody. Nezávislé testy prokázaly, že díky použití sklovláknité tkaniny je podlaha po 28 dnech, což je standardní doba zrání betonu, až o 60 % méně popraskaná než s kovovou výztuží. Řemeslníci pak ocení i snadnou manipulaci s výrobkem.

Praktické tipy

  • Při napojování perlinky za sebou i vedle sebe dodržujte překryv 10 cm
  • Vždy dodržujte pravidlo 2/3 a 1/3, neboli umístěte perlinku do 2/3 tloušťky vrstvy, tedy 1/3 pod povrch
  • Čím větší riziko mechanického poškození hrozí, tím vyšší plošnou hmotnost perlinky zvolte

Jak poznat nekvalitní perlinku?

Pokud není uveden výrobce nebo je uveden pouze dovozce perlinky a zároveň je cena podezřele nízká, je pravděpodobné, že se jedná o nekvalitní mřížku vyrobenou z nevhodných vstupních materiálů. Pevnost fasády s touto sítí je nižší a hrozí zvýšené riziko tvorby prasklin. Perlinka se často ve fasádě rozpadne a může dojít i k úplnému zmizení.

Při ohmatu perlinky se lze snadno přesvědčit o pevnosti ve vazných bodech. Pokud tyto body nedrží dokonale při sobě, hrozí rozpad sítě při ořezávání nebo při aplikaci. Dobrou indikací kvality pro zkušené zedníky je také samotný omak a flexibilita tkaniny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008