خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Změny v hypotékách pro rok 2017 • Bydlení / inStory.cz
 

Změny v hypotékách pro rok 2017

100% hypotéky jsou minulostí.
 Rekonstrukce 
09. ledna 2017 06:30 / Shutterstock
  2   0
Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit počátkem prosince, se výrazně dotýká i hypotečních úvěrů. V příštím roce tak musí klienti počítat s několika změnami. Ve zkratce lze říci, že hypotéky budou méně dostupné, dražší, ale bude je možné snáze splácet. A zpomalit by se mohl i růst cen nemovitostí.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Od října loňského roku banky neposkytují stoprocentní hypotéku. Činí tak na základě doporučení České národní banky nepůjčovat klientům, kteří nemají vlastní úspory. Změnou také je, že ani vysoké úvěry v rozmezí 85 - 95 % LTV (úvěr k hodnotě) nedostanou všichni, kdo si o ně zažádají. Tyto typy úvěrů mohou tvořit jen 10% všech poskytnutých úvěrů.
 
Od 1. dubna 2017 se limity posunou, tak, že nebudou možné ani hypoteční úvěry nad 90 % a všechny úvěry v rozmezí 80 – 90 % se budou muset vejít do 15 % z celkového počtu. Klienti tak budou potřebovat více vlastních zdrojů.

Přísněji posuzované žadatelovy příjmy

Zásadní změnou pro banky je podmínka prověření úvěruschopnosti klienta. Pokud důkladně nevyhodnotí schopnost klienta splácet a úvěr klientovi poskytne, stává se smlouva neplatná.

Klient může uplatnit námitku neplatnosti do tří let od uzavření smlouvy. V takovém případě je klient povinen vrátit poskytnutou jistinu úvěru v době přiměřené jeho možnostem. Většina bank z tohoto důvodu ruší tzv. „bezpříjmovky“, tedy úvěry, kde klient nemusel prokazovat své příjmy nějakým potvrzením.

Dalším produktem, jehož poskytování je omezováno, jsou „obratovky“, tedy hypotéky, kde se příjem OSVČ počítal z obratu v daňovém přiznání a ne ze základu daně.
„Především pro živnostníky, kteří využívají vysoké daňové paušály, se tak ztíží přístup k úvěrům, ačkoliv na splácení v reálu většinou bez problému mají,“ uvedl Bečička ze společnosti Broker Trust.

Hypotéku lze splatit bez sankcí
 

Při každém výročí uzavření smlouvy musí banky umožnit klientům splatit až 25 % hypotéky. Při prodeji nemovitosti je možné doplatit hypotéku v plné výši. U nově uzavřených hypoték a u těch, jimž vyprší fixace si banky mohou účtovat pouze jedno procento z výše předčasné hypotéky, maximálně však 50 000 Kč.

V závažných situacích (úmrtí, vážné onemocnění) bude možné splatit hypotéku zcela bez poplatků.

Nižší postihy za zpoždění splátek

 
Novinky se týkají také penále a smluvních pokut. Ty pro dlužníky mohou činit maximálně 50 % úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun. Tato úprava by měla platit i pro existující půjčky.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Renovace litinové vany novou vložkou
Plánujete pořídit nové parapety? Víme, jak na to!
Pokládku lina, koberce nebo plovoucí podlahy zvládnete i sami
Komentáře


Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Sen militantních feministek se plní. Muži prý časem opravdu vyhynou

Tech

Po letech pátrání byl objeven ztracený americký bombardér z druhé světové války

Dům a zahrada

Z oskeruše je výborná pálenka i účinný lék

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن