Postavte si dům z konopí! Je to levné i ekologické!

Konopný beton se používá na stěny, příčky i podlahy nebo stropy.
 Rekonstrukce 
26. října 2016 12:03 / konopnestavby.cz
  531   0
Konopné domy si pomalu a jistě získávají čím dál více příznivců. Výhodou je cena, jednoduchá stavba, výborné technické vlastnosti i pozitivní vliv na přírodu. Nebojte se nových materiálů a postupů. Budete nadšeni!
Konopí seté je oblíbenou technickou rostlinou už od pravěku. Lidstvo ho využívalo pro výrobu plachet a lan pro lodě, ale i na tkaniny a ve stavebnictví. Základní surovinou z konopí je biomasa, tedy vlákno a pazdeří, a také semeno. Dřevitá část stonku, takzvaná buničina, je vhodná především pro výrobu biopaliv. Ve stavebnictví se využívá vlákno a pazdeří, někdy i celé stonky.

Stavebník se může rozhodnout, zda při stavbě konopného domu využije jen konopnou vlnu na zateplení konstrukcí, nebo si postaví dřevostavbu vyplněnou konopným betonem. Každá varianta má svá pozitiva. Podle odborníků je první varianta (zateplení konopnou vlnou) čistší a svým způsobem konvenční způsob stavby (konopná vlákenná izolace se použije podobně jako běžně používaná minerální vlna, přitom má ale vyšší akumulační schopnost, není dráždivá, izoluje i při navlhnutí a má nižší ekologickou stopu). Ve druhém případě (konopný beton) jde o významně odlišný způsob izolace a akumulace zároveň, který minimalizuje riziko tepelných mostů a netěsností obecně.

Možností izolace pomocí konopného vlákna je několik - existují izolace volné sypané nebo foukané, častěji se používají izolační rohože a panely, v roubenkách se někdy používá i konopný provaz na utěsňování spár.

Konopný beton či zdivo je v podstatě mix konopného pazdeří (dřevitá část stonku) a vápenné směsi - ta se používá pro vyzdívku stěn dřevostaveb, izolaci podlah, stropů, střech, případně při izolačním omítání (například při rekonstrukcích). Používá se také mix pazdeří a hlíny, opět třeba při omítání. Další varianta je použití oleje a fermeží, například při napouštění dřeva (trámy), ošetřování dřevěných nebo cihlových podlah a podobně.

Stavbaře láká také cena. Hrubá stavba menšího domu pomocí konopného betonu vyjde na asi milion korun. Cena m3 stavby při použití originál profesionálních směsí je kolem 5. 000,- Kč bez DPH. Na druhou stranu využití konopné izolace je dražší, oproti například polystyrenu asi o 25 procent. Cenový rozdíl ale vyvažují lepší vlastnosti (podobně jako u betonu platí paropropustnost a vyšší schopnost akumulace oproti konvenčním izolantům).

Výhodou konopných domů je i rychlost výstavby. Na postavení dřevěné konstrukce stačí ve čtyřech lidech asi dva týdny. Další čtyři týdny trvá vylévání konopného betonu (v pěti až šesti lidech). Konopný beton velmi rychle tvrdne, během 12ti hodin od vylití lze už bednění sundat a posunout.
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře

Víc už toho není

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

ŠOK! Zavraždili a zapálili zpěvačku slavného porevolučního hitu!

Zprávy

Lidé z jejího okolí nemohli této ženě přijít na jméno! Tak ji nenáviděli, že ji nakonec zabili

Dům a zahrada

Kontrolujte si spotřebu energií! Čemu tím předejdete?

1. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

2. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

3. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

4. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

5. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!