Které jedovaté kytky do pokojíčku nepatří?

 Interier 
07. května 2017 08:25 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Krásný, ale jedovatý oleandr. Shutterstock
Domácí prostředí je ideální vylepšit rostlinami. Není nutné se vyhýbat ani těm jedovatým, ale na některé dávejte pozor. Zejména, pokud máte malé děti.

Květiny jsou velmi prospěšné

Pokojové rostliny jednoznačně zlepšují naše životní podmínky. Absorbují oxid uhličitý, vydechují kyslík a zvlhčují vzduch. Některé z nich dokonce i zachycují škodliviny z uvolňujícího se stavebního materiálu a nového nábytku. V odborné literatuře se uvádí jedna rostlina na každých 9 až 10 m2 jako ideální množství potřebné pro účinný boj proti znečištění ovzduší v domě. Říká se také, že květiny na okenních parapetech ochraňují dům před špatnou energií zvenku. 

Jedovaté pokojovky

Některé rostliny obsahují látky, které jsou schopné způsobit otravu, nebo potíže jako je ekzém, zánět, vyrážka, otok, zvracení, průjem, křeče apod. Mezi jedovaté rostliny patří hodně rozšířený „tchynin jazyk“ a podobný „dračinec“. Mezi jedovaté amarylkovité rostliny patří amarylis, hemantus, hvězdník a další. V bytech se pěstují také jedovatá kala, filodendron, difenbachie, užovník, petúnie, brambořík, pryšec, barvínek a spousta dalších. Z přenosných rostlin je za nejjedovatější považován oleandr. Traduje se, že na otravu jedem zemřela řada Napoleonových vojáků poté, co si na prutech této krásné dřeviny opékali maso nad ohněm –jde totiž o prudce jedovatou rostlinu. 

Důležitý je i tvar

Ostré dlouhé listy různých palem a podobných rostlin vysílají energii bodavou a ostrou jako nůž, přispívají k hádkám a svárům v rodině. Vhodnější jsou zakulacené listy. Podobně ostře působí také kaktusy. Můžeme je umístit do prostoru, odkud přichází špatná energie, třeba jako ochranu před nepříjemným sousedem nebo šéfem. Všeobecně ale příjemně působí spíše barevné květiny bez ostrých hrotů. Čím více květin použijete, tím živější energii v místnosti vytvoříte.

Jakou kytku do ložnice

Protože listy rostlin v noci absorbují kyslík, mnozí se bojí dát květiny do ložnice. Odborníci ale tvrdí, že k tomuto dochází jen v nepatrném množství. Výhodou naopak je, že rostliny zvlhčují vzduch a zabraňují šíření mikrobů. Použít můžete rostliny fíkusovité, ibišky, dracény nebo asparágus. Pokud preferujete v ložnici chladnější vzduch, pak myslete na to, že rostliny, které do ní volíte musí být také teplotně odolné. Pozor dejte, je-li někdo z vás alergický. Některé rostliny, i nekvetoucí, mohou v noci vyvolat nepříjemné záchvaty kašle nebo rýmy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve