Celý byt je prošpikovaný bakteriemi! Jak se jich zbavit?

 Interier 
14. prosince 2016 07:17 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Zatočte s bakteriemi ve vašem bytě! Shutterstock
Ani v uklizeném bytě není nouze o bakterie! Pokud byste se na jednotlivé povrchy podívali pod mikroskopem, spatřili byste stovky až tisíce bakterií na každém centimetru! A nenechte se zmást! Nejvíce bakterií rozhodně nenajdete v koupelně a na toaletě!

Vůbec nejvíce bakterií se v bytě vyskytuje v kuchyni. Jsou na lince, v lednici i v krájecím prkénku. Mějte prkénko zvlášť na zeleninu a na maso. Opravdový nepřítel se ale skrývá v houbičce na nádobí. Bakteriím se v ní líbí a rády se množí – je vlhká, teplá a zůstávají v ní zbytky jídla. V houbičce, kterou používáte pouhý 1 týden, se nachází na milion bakterií – více než v odpadkovém koši!

Je vaší pracovní náplní převážně práce u počítače? Potom jistě používáte klávesnici. Tipněte si – vyskytuje se více bakterií na povrchu klávesnice, nebo záchodového prkénka? Asi vás nemusíme napínat. Čištění klávesnice totiž nepatří mezi příliš časté činnosti, zatímco toaletu čistíte pravidelně. Proto se na jejím povrchu objevuje stokrát více bakterií než na prkénku.

Vyšší množství bakterií se dále vyskytuje v ložním prádle. Podobně se bakterie drží také v dětských hračkách, zejména těch plyšových. Množství bakterií je i v koupelně, hlavně ve vaně, umyvadle a sprchovém koutě. Největší riziko hrozí, pokud se na povrchu předmětů začnou objevovat načervenalé skvrny. Způsobuje je bakterie, která vyvolává infekci močových cest. A bakterie jsou ve větším množstvé také na povrchu mobilu. Lépe si stojí jen dotykové telefony.

Jak s bakteriemi zatočit?

Začněte u pračky

Špinavé prádlo může zanést pračku bakteriemi a viry. Chcete-li ji udržet čistou, jednou týdně spusťte pračku naprázdno s šálkem obyčejného octa. Pokud se chcete zbavit bakterií, doporučuje se prádlo prát a sušit při co nejvyšší teplotě, kterou daná látka vydrží. Po použití nechávejte pračku alespoň trochu otevřenou - přirozené větrání zamezí možnému množení plísní.

Opravdu čisté ručníky/utěrky

Používá-li ručník pouze jedna osoba, vyperte ho jednou týdně. Pokud ho užívá nemocná osoba, vyperte ho po každém použití. Kuchyňské utěrky perte odděleně od spodního prádla. Ručníky určené pouze na ruce vyměňte každých 4 až 5 dní nebo pokaždé, když máte hosty.

Bakterie v ložnici

Ložní prádlo perte v horké vodě zhruba 1x za 7 až 10 dní - častěji, pokud je někdo nemocný. Nikdy nejezte v ložnici. Drobky z jídla přitahují plísně a bakterie.

Čistota v obývacím pokoji

Bakterie se objevují na telefonech, konferenčních stolcích i dálkových ovladačích. Čistěte je pravidelně dezinfekčními ubrousky. Na plochou TV obrazovku použijte vlhký hadřík z mikrovlákna. Samozřejmostí je pravidelné luxování. 

Čisté úchytky a kliky

Bakterie se rychle uchytí na klikách, úchytkách, vodovodních bateriích, vypínačích, lampách a máte-li dům, tak i na zábradlí před domem. Otřete tyto plochy jednou týdně s dezinfekčními ubrousky nebo dezinfekčním čističem.

Úklid kanceláře či pracovního stolu

Vytřepte občas smetí z klávesnice nebo použijte k odstranění nečistot vysavač. Poté ji otřete dezinfekcí. Nebo si pořiďte silikonovou ochranu klávesnice a nezapomeňte ji pravidelně umývat. Obrazovku počítače otírejte vlhkým hadříkem z mikrovlákna.

Dezinfekce v dětském pokoji

Jednou týdně otřete všechny povrchy v dětském pokoji dezinfekčními ubrousky nebo dezinfikujte za pomoci spreje. Největší pozornost věnujte omývání plastových hraček, které děti strkají do úst. Nechte působit dezinfekční sprej po dobu alespoň 30 sekund a potom jej dobře setřete papírovým ubrouskem nebo čistým hadříkem.

Čistota kuchyňského dřezu

Kuchyňský dřez je po houbičce na mytí nádobí druhé nejvíce bakteriemi zanešené místo v bytě. Proto zkuste dřez dezinfikovat každý den. A jak vyzrát na bakterie v houbičce? Trochu ji namočte a vložte každý den na dvě minuty do mikrovlnné trouby. Zbavíte se takto ekologicky a rychle všech bakterií včetně E. coli a Salmonella.

Udržujte v čistotě pracovní desku

Vyčistěte dobře pracovní plochu na kuchyňské lince po každé přípravě jídla. Prvně ji omyjte horkou vodou s mycím prostředkem, pak použijte roztok vody a octa (nebo cokoliv jiného určeného pro dezinfekci pracovních ploch).

Řešte čistotu v chladničce

Udržujte svoji lednici v čistotě omytím vnitřních stěn, dveří a polic s teplou mýdlovou vodou jednou za 3 až 4 měsíce. Chcete-li se zbavit zápachu, použijte směs vody a octa (3:7). Nebo umyjte lednici směsí vody a jedlé sody.

Prohlídka koupelny

Připravte si univerzální čistič koupelny smícháním dvou polévkových lžic kuchyňského saponátu, dvou polévkových lžic čpavku a litru teplé vody. Použijte na vanu, umyvadlo, podlahu i sprchový kout. Opláchněte čistou vodou. Pasta z jedlé sody vám může pomoci zbavit se zaschlé špíny v umyvadle nebo ve vaně. Použití gumové stěrky na stěny v koupelně či sprše po každém sprchování pomáhá zastavit šíření plísní. Koupelnu také často větrejte.

Připravte si vlastní ekologický čistič

Pro každodenní úklid je nejlepší obyčejný ocet. Smíchejte tři díly octa a sedm dílů vody pro aplikaci postřikovačem nebo do kbelíku vody nalejte šálek octa. Takový čistič bude bezpečně čistit většinu povrchů a zároveň odstraní mastnotu. Navíc je takový přípravek bezpečný pro úklid kolem dětí i domácích zvířat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod