Vřesy mohou ozdobit zahradu, balkon i interiér. Co dělat, aby neuschly?

 Exterier 
07. září 2017 08:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pěstování vřesů má svá specifika. Pokud se nenaučíte pár zásad, rychle vám uhyne nebo nebude kvést. Shutterstock
Vřes je bylina, která byla oblíbená již u Slovanů. Je spojen se vzpomínkami, ochranou před zlými silami a s manželským štěstím. Vřes má sílu vydržet i zimu. Pěstovat ho lze nejen na zahrádkách, ale také v květináčích na balkoně i za oknem. Pokud chcete, aby vám prospíval, musíte o něj správně pečovat. Pak vám na zahradě vydrží až 15 let.

Zahradní vřesoviště vypadá nádherně. Ovšem nemáte-li na zahradě přirozeně kyselou půdu, bývá poměrně náročné ho zbudovat. Vřesy a vřesovce se ale dají bez problémů pěstovat i v nádobách. Vypadají pěkně po celý rok a nevyžadují mnoho péče. V nádobách jim navíc snadno vytvoříte potřebné podmínky. Jedná se především o půdu, která musí být kyselá, lehčí a dobře propustná. Přes zimu je můžete ponechat venku. Postačí ochrana proti promrznutí.

Vděčné dekorativní rostliny v barvách od bílé až po temně fialovou můžete pěstovat v balkónových truhlících během celého roku. Nevadí jim ani sníh a mráz. Stále častěji si však nacházejí cestu i do našich domácností. Zvláště na podzim. Svými jemnými barevnými tóny krásně doplní jakýkoliv interiér. I když v přírodě jde o odolnou rostlinu, aby vřes zůstal zdravý i v květináči a dlouho kvetl, potřebuje trochu péče.

Substrát musí být kyselý

Vhodný substrát sestává z rašeliny, písku, menšího dílu kyselé či neutrální zahradní zeminy a případně kůrového humusu. Lze koupit i speciální zeminu pro vřesovištní rostliny a hnojivo (nesmí obsahovat vápník). Vhodnou zeminu si můžete připravit i smícháním zahradnického substrátu s rašelinou a pískem.

Se zálivkou opatrně

Vřesy sice potřebují stálou vlhkost, nic se ale nemá přehánět. Dejte si hlavně pozor na jejich přemokření. Pokud je totiž substrát příliš vlhký, je znemožněn přístup kyslíku ke kořenům. Ty potom nemohou dýchat, dochází k hromadění toxických zplodin, kořeny odumírají a jsou napadány houbami a plísněmi. Pokud se rozhodnete pěstovat vřes v květináči, nezapomeňte při přesazení na dobrou drenáž. Stačí, když na dno květináče nasypete kamínky, perlit, drobný štěrk nebo keramzit. Pokud však nedopřejete vřesům vláhu, snadno uschne. Nejvíce této rostlince svědčí měkká, například dešťová voda. Tvrdá voda vřesu kvůli obsahu vápníku nedělá moc dobře.

Vyberte slunné stanoviště

Vřesy si libují na světlých stanovištích. I pokud ho pěstujete doma, vyberte mu slunné místo. Vřesy milují rozptýlené světlo. Pokud nemají dostatek světla, rostou řídce a špatně kvetou. V teplých a suchých panelákových bytech vřesy příliš neprospívají a často hynou.

Nezapomeňte na hnojivo

Dokud se otevírají nová poupata, přimíchávejte do vody jednou za 10 až 14 dní tekuté hnojivo. Používejte k tomu speciální hnojivo k hnojení kyselomilných druhů jako jsou azalky, rododendrony a podobně. To totiž neobsahuje vápník, a tak nedochází k změně půdní reakce na zásaditou. Nehnojte však příliš často, protože tak lákáte škůdce.

Jak zajistit bohaté květenství

Abyste se krásných květů dočkali každý rok, je nezbytné špičky vřesu a vřesovce hned po odkvetení pravidelně odstraňovat. Aby byl vřes pěkný, pravidelně jej jednou ročně zastřihávejte. Tuto akci provádějte vždy po odkvětu na podzim. Příští rok se vám odmění bohatým kvetením. Jednou za 3 až 4 roky proveďte zmlazovací řez.

Vřes si rozmnožíte snadno i sami

Vřes množte semeny anebo řízkováním. Řízky vytvořte po odkvětu v červenci anebo srpnu. K semenům vřesu se dostanete po odkvetení, kdy pod vřes rozprostřete textilní fólii. Semena tam vypadají, a vy je pak na jaře můžete zasít. Mnohem jednodušší však je, když na podzim vřes ostříháte a větvičky s odkvetlými květy odnesete na pařeniště s rašelinou a písčitou vřesovkou. Tam větvičky navrstvíte do 10cm výšky a dáte je na světlo. Semena do půdy v průběhu času vypadají. Větvičky po čase pak odstraňte. Po celou dobu udržujte zeminu neustále vlhkou. Do jara vám ze semen vyroste hustý drnovitý porost, který na jaře roztrháte a zasadíte na konečné stanoviště.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47