Originální zateplení střechy! Je praktické, krásné a ještě může vonět!

 Exterier 
29. dubna 2017 06:27 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Střešní zahrady se neobjevují jen na kancelářských budovách, ale i běžných rodinných domech. Shutterstock
Zahrada na střeše už dávno není jen výsadou bohatých lidí. Lze ji vytvořit i na starším domě. Zajistíte si tak zateplení domu a ještě se můžete kochat pohledem na životem překypující krásnou střechu!

Střešní zahrady rozhodně nejsou nějakým módním výstřelkem. Oblíbené byly už v 6. století př. n. l. na Blízkém Východě. Dnes se střešní zahrady objevují nejčastěji na střechách kancelářských domů nebo luxusních bytů. Výjimkou už ale nejsou ani osázené střechy běžných rodinných domků.

Střešní zahrady jsou hojně k vidění v severní Evropě, kde se lidem osvědčily pro své tepelně izolační schopnosti. Někde nechají na střeše růst jenom trávu či mech, jinde vysázejí skalničky nebo jiné kvetoucí rostliny. Každopádně, pokud se pro střešní zahradu rozhodnete, efektivně využijete prostor střechy a zároveň dům esteticky zateplíte. Zazeleněná střecha navíc zlepšuje mikroklima celé budovy, důsledkem je například zvýšení vlhkosti, a tedy lépe dýchatelný vzduch.

Střešní zahrady dělíme na dva hlavní typy - extenzivní a intenzivní. První typ není určen k aktivnímu užívání (k chození po zahradě a např. odpočinku v ní). Takové zahrady jsou tedy převážně "na ozdobu". Na druhou stranu je možné je umístit i na střechu se sklonem kolem 30 stupňů. Intenzivní střešní zahrady jsou naopak pochozí, s minimálním spádem. Využívají se obdobně jako terasy.

Co na střechu vysadit?

Je nutné volit druhy, které snesou přímé a celodenní ozáření sluníčkem. Pro intenzivní zahrady jsou vhodné méně šlechtěné, přírodě blízké rostliny, které dokáží existovat bez náročnější péče, např. rozchodníky, netřesky, lomikámen nebo různé trávy.

Na extenzivních zahradách se uplatní trvalky, skalničky, trávy, popínavé rostliny na konstrukcích, keře a dokonce i stromy. Rostliny (např. levandule, mateřídoušku, kosmatce, vlnatce nebo třeba okrasné česneky) lze kombinovat s dlažbou, oblázkovým nebo dřevěným zásypem, použít lze jak rostliny zasazené přímo do substrátu, tak i osázené nádoby. S instalací závlahového systému je nutné počítat jen u architektonicky náročnějších střešních zahrad.

Střešní zahradu je možné zpestřit řadou prvků, aby odpovídala vkusu svého majitele a uživatelů. Originálním a v poslední době velmi oblíbeným "doplňkem" je bylinková zahrádka. Hezky vypadá a zahradu dokáže krásně provonět, přičemž mnoho bylinek umí svojí vůní navodit klid a pohodu. Atmosféru zahrady podstatně ovlivňuje také osvětlení a v případě intenzivní střešní zahrady nezapomeňte ani na vhodný zahradní nábytek.

Výhody střešní zeleně

  • Chrání střešní konstrukci a izoluje ji tepelně.
  • Zvlhčení okolního mikroklimatu výparem vody, zadržování srážkové vody.
  • Produkce kyslíku, zužitkování CO2 v okolí, čištění vzduchu od prachových částic.
  • Tlumení hluku.
  • Dokonalá termoregulační vrstva objektu (v zimě drží teplo, v létě ochlazuje).
  • Ozeleňuje aglomerace, v nichž se pozemní zeleň nevyskytuje.
  • Nahrazuje zahrádku ve městech (jen v určitých případech, umožňujících realizaci klasické zahrady).
  • Ekologická varianta života ve městech.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve