Vodu z okapu pošlete do jezírka!

 Exterier 
21. dubna 2017 05:22 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Dešťová voda je pro každou zahradu velmi přínosná. Shutterstock
Mít na zahradě vždy připravenou vodu na zalévání, je určitě ideální. Pokud máte ale nádoby na vodu pravidelně plné a přetékající dešťová voda vám dělá starosti, pusťte vodu z okapů do jezírka!

Dešťová voda

Bečky plné vody se v létě vždy využijí, ale pokud máte dešťové vody na rozdávání, zkuste ji svádět do vyhloubené jámy. Jednoduše tak vznikne přírodní jezírko. Stačí svést okap až k zemi, vyhloubit pod ním díru a navazující strouhu. Okapová roura pak povede pár centimetrů pod zemí až do kýženého, vyhloubeného místa. Můžete ho nechat přirozeně, tedy pokud narazíte na jílovité podloží. Jezírko tak bude někdy plné vody, jindy téměř prázdné - podle množství vody přitékající z okapu.

Jak vybudovat jezírko

Voda z okapu může vytvořit přirozenou kaskádu i malou vodní bažinu. Estetičtější ale bude jezírko, které je ideální vybudovat na rovném terénu, ovšem mírně pod úrovní ostatního terénu, aby se vám do něj voda dobře sváděla. Nemělo by být příliš zastíněno stromy, aby do vody nepadalo hodně jehličí a listí. Čím větší plocha a hloubka, tím lépe se v jezírku udržuje biologická rovnováha. Pokud ale máte malou zahradu, vyplatí se malé jezírko, které vyrobíte z již hotové nádrže. Jsou různě tvarované a vybavené. 

Instalace nádrže

Nejdříve si vyznačte tvar jezírka. Podle obrysu vykopejte jámu. Co nejpřesněji vytvarujte odstupňovanou hloubku dna. Dno pak zasypejte vrstvou písku. Připravenou nádrž napusťte do jedné třetiny vodou, aby se nehýbala. Pak ji obsypejte pískem, aby nevznikaly dutiny. Hadicí se slabým proudem vody můžete písek splavit do všech mezer. 

Stavba fóliového jezírka

Výhodou jezírkových fólií je tvárnost a možnost vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru. Při nákupu fólie dbejte na její kvalitu. Musí být odolná vůči UV paprskům, mrazuvzdorná a neobsahovat škodlivé látky pro rostliny, ryby a jiné vodní organismy. Dbejte na to, aby mokřiny a mělká voda tvořily asi tři čtvrtiny z celkové plochy jezírka. Zóna hluboké vody má mít alespoň 80 cm. Na dno nasypte písek, pak co nejrovněji natáhněte fólii přes jámu. Pomalu napouštějte vodou a upravujte. Po naplnění jezírka vodou počkáme několik dní, až se fólie definitivně usadí. Pak odstřihneme přebytečné kusy fólie a upravíme okraje jezírka: obložíme je kameny, vysypeme štěrkem. 

Rostliny

Jezírko můžete osadit vhodnými vodními rostlinami, které je vhodné umístit do speciálních košů. Sázet vodní rostliny byste měli správně na jaře. Pokuste se v rybníčku zastoupit všechny hloubkové zóny. Od bažiny až po hlubokou vodu. Pokud povedete do jezírka vodu strouhou od okapu, můžete její okolí osázet různými druhy kapradin. 

Čištění

Čistou vodu zajistí jedině filtrační systém. Filtračních způsobů je několik i tzv. štěrková regenerační zóna je filtrace, ale tu odborníci nedoporučují. Podobně také kořenová čistírna není ideální. Rostliny sice odebírají z vody živiny, což neprospívá řasám, ale po čase se stejně jezírko zašpiní. Proto se vyplatí používat externí filtry, které mají vícekomorový mechanicko-biologický systém čištění vody a hlavně se snadno čistí. Tato metoda je vyzkoušená a funguje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod