Mikrovlnky zatím nepatří do šrotu – naučte se využívat jejich možnosti

 Technika 
30. srpna 2017 07:31 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Odborníci tvrdí, že mikrovlny nám rozhodně neškodí. Shutterstock
Přestože trh nabízí stále modernější a multikombinované trouby, mikrovlnná trouba je stále podstatnou součástí kuchyně. Její hlavní výhodou je, že je přenosná, nezabere mnoho místa a pracuje velmi rychle. Pokrmy přitom připravuje šetrně a ekonomicky.

Snadná manipulovatelnost a skladnost je hlavní devízou všech stolních trub. Pokud si zatím nemůžete dovolit luxusní multifunkční troubu, rozhodně mikrovlnku nezatracujte – zvládne připravit i náročné pokrmy. Při vaření je však nutné dodržovat některé zásady.

Co jste o mikrovlnce nevěděli

Jak funguje 

Mikrovlnná trouba funguje na principu elektromagnetického vlnění o frekvenci přibližně 2.5 Ghz s wattovým výkonem. Z hlediska fyzikální funkce pracují mikrovlnné trouby na podobných frekvencích jako WIFI bezdrátové sítě a mobilní sítě, ale s daleko vyšším výstupním výkonem. Výkon u mikrovlnných trub se pohybuje od 600 W do 1200 W. Čím větší je výkon, tím rychleji je pokrm připraven. Výhodnější tedy je trouba s větším výkonem.

Místy vaří rychleji 

Mikrovlny rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Proto jídlo tepelně upravují přímo. Čím rychleji se molekuly pohybují, tím větší teplo se tvoří. V mikrovlnných troubách proto můžete i vařit. V místech, kde je větší koncentrace vody, se potravina ohřívá rychleji než v místech, kde je vody méně. 

Je šetrná k potravinám

Možná vás překvapí, že horní teplota ohřevu pokrmů v mikrovlnce je dána varným bodem vody (100 stupňů Celsia). Při ohřívání pokrmů v hrnci na plynovém sporáku je ale horní mez teploty určena teplotou plamene plynového hořáku, což může být až 1500 stupňů Celsia! Z tohoto pohledu se může zdát vaření v mikrovlnce zdravější, než vaření na sporáku.

Vysává vodu 

Mikrovlnný ohřev bohužel způsobuje, že takto ohřátý pokrm chutná jinak, než kdyby byl připraven třeba na sporáku. Důvodem je, že z pokrmu postupně zmizí voda. Při běžném vaření se vlivem horké teploty potraviny „připékají“, čímže se uzavřou a voda se z nich nevypařuje. Jídlo z mikrovlnky pak může chutnat více vysušeně. Řešením je připravovat jídlo pomalu. Při nízkém výkonu se voda z pokrmů nevypaří a zachová v nich i důležité živiny.

Potřebuje volné okolí

Mikrovlnné trouby se vyrábějí v mnoha typech, designech, v různých objemech a s nejrůznějšími funkcemi. Při instalaci přístroje je vhodné nechat okolo mikrovlnné trouby volný prostor, a to i u vestavného typu. Obvykle mají otevírání dvířek do stran, ale některé mají otevírání seshora. Tady je potřeba zvážit jejich umístění tak, aby pro vás bylo praktické a funkční.

Umí se zapnout sama

Mikrovlnné trouby se dělí na monofunkční, které umí vařit, ohřívat a rozmrazovat. Dále na trouby s grilem a trouby kombinované, kde je možné využít při vaření také horký vzduch. U uživatelsky náročnějších mikrovlnných trub se můžeme setkat s již přednastavenými programy pro různé druhy jídel, možností programování v průběhu přípravy jídel, s funkcí rychlého ohřevu, udržováním teploty, odloženým startem, vařením v páře, časovačem a dalšími vychytávkami. Některé mikrovlnné trouby dokonce umožňují použít dva talíře nad sebou.

S kovem se nekamarádí

Samozřejmostí je nedávat do mikrovlnky kovové nádobí ani nádobí s kovovými prvky. Důvodem je, že kovy mikrovlnné záření odrážejí. Může se také stát, že se volné elektrony na povrchu kovového předmětu rozkmitají a vznikne tak elektrický výboj. Naopak, čirým sklem nebo speciálně upravenými plasty mikrovlnné záření prochází, aniž by je materiál zachytil. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod