Jak vybrat správné střešní okno

 Tipy a inspirace 
30. července 2017 08:04 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Při výběru střešního okna je třeba vzít v potaz materiál i velikost. Shutterstock
Chystáte se pořídit střešní okna a nevíte, na co se zaměřit? Nezoufejte, máme pro vás několik praktických rad.

Střešní okno nebo vikýř?

Podkroví se stejně jako každá jiná obytná místnost neobejde bez prosvětlení a větrání. V podstatě existují pouze dvě možnosti řešení – střešní okno nebo vikýř. Výhodou vikýře je zvětšení samotného prostoru místnosti, spíše však převažují jeho nevýhody. Střešním oknem stejného rozměru se dostane do místnosti více světla než vikýřem. Vikýř má navíc složitější konstrukci a montáž je mnohem náročnější než u střešních oken. Proto vikýř vychází z pohledu ceny dráž než střešní okno a je náchylnější na vady způsobené montáží. Mnoho lidí má negativní zkušenost s kondenzací vlhkosti na střešním okně a to je důvod, proč raději volí vikýř. Zásadní je vybrat kvalitní střešní okno s dobrými tepelnými parametry a potom není čeho se bát.

Na velikosti záleží

Co se velikosti střešních oken týče, základním doporučením je, aby plocha oken odpovídala přibližně 10 až 12,5 % celkové užitné plochy místnosti a součet šířky všech oken by se měl rovnat 55 procentům délky místnosti. Aby byl interiér správně osvětlen a nikde nevznikaly tmavé kouty, je lepší použít více menších oken než jedno velké. Pro šířku okna je základem, aby se střešní okno vešlo mezi krokve. Pokud se nevejde, je nutné udělat trámovou výměnu, která stavbu lehce komplikuje. Výškové umístění okna ovlivňuje nejen prosvětlení místnosti, ale i naši psychiku.

Je však třeba si uvědomit, že okno bude ovlivněno výškou nadezdívky a užitností podkroví. Doporučuje se umístit spodní část okna ve výšce 0,9 m. V praxi to však u novostaveb není reálné. Obvykle jen výška nadezdívky je okolo 1,1 m. Pokud se k tomuto rozměru připočítá tloušťka střešního pláště, pak se výška spodní hrany střešního okna vyšplhá přibližně do výše 1,5 m nad podlahou. Výška horní hrany pak samozřejmě v závislosti na výšce okna vychází do výšky cca 2,1 m nad podlahou.

Způsob otevírání okna

Způsob otevírání střešního okna je důležité vybrat právě podle výšky okna nad podlahou. Běžným typem okna je okno kyvné, u kterého se však musí počítat s tím, že křídlo bude zasahovat do interiéru. Dle výšky umístění okna může křídlo vadit ve výhledu i při samotném užívání místnosti. Existují ale i jiné způsoby, například výsuvně-kyvné otevírání v horní čtvrtině rámu. Jedná se o dobrý kompromis, protože i při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou a nezasahuje do interiéru. Druhým způsobem je otevírání výklopné/kyvné. Křídlo se otevírá v horním pantu. Zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí. Existují i střešní okna s možností elektrického ovládání. Jejich obsluha je velice komfortní a využívají se zejména u oken, která nejsou dostupná pro manuální ovládání.

Dvojsklo nebo raději trojsklo?

Typ zasklení a s tím související prostup tepla (koeficient Uw) se určí v závislosti na celkovém zateplení domu. U nízkoenergetických či pasivních domů by měla být střešní okna ve trojskle samozřejmostí. Dalším pravidlem je, že pokud zvolíte trojsklo na fasádní okna, pak je nutné zvolit tento typ zasklení i u střešních oken. Střešní okna by měla být naopak lépe zateplena, což udává i ČSN – tepelná ochrana budov. Trojsklo garantuje, že v budoucnu nebudou problémy s kondenzací vzdušné vlhkosti na vnitřním skle. Pokud si pořídíte střešní okno s trojsklem, je důležité si uvědomit, že konstrukce okna musí mít tomu odpovídající rám křídla, aby ten nedegradoval dobré izolační vlastnosti skla. Při výběru okna je důležité sledovat koeficient Uw, který udává hodnotu prostupu tepla celým oknem a nejen sklem.

Volba materiálu

Dřevěná střešní okna mají nesporné estetické i funkční vlastnosti, ale jsou náchylná na zvýšenou vlhkost. Plastovému profilu naopak vlhkost nijak nevadí. Není možné jednoznačně říct, jaký materiál je lepší. Základem je omezení kondenzace vlhkosti na skle. Pokud je vybráno kvalitní střešní okno s velmi dobrým celkovým součinitelem prostupu tepla, jsou oba materiály stejně dobré.

Jak vyřešit problém s přehříváním podkroví?

Je důležité si uvědomit, že přehřívání podkroví není zapříčiněno pouze střešními okny, ale také nedostatečnou akumulací střešního pláště. Střešním oknem se do interiéru dostává velké množství tepla, které je nutné zastavit. Střešní okna umístěná směrem na jih či západ mají v létě velký problém s přehříváním. Přestože jsou okna vybavena vrstvami, které prostupu sálavého tepla zabraňují, jedinou jistotou je umístění stínících rolet na vnější straně okna. Ideálním řešením je předokenní lamelová roleta. Ekonomičtější variantou jsou pak rolety screenové.

Jak účinně zastínit podkroví

Existuje mnoho variant vnitřního stínění. Zatemňující rolety zajistí tmu na spánek, světlopropustné rolety pouze přistíní a žaluzií si můžete regulovat intenzitu světla sami. Je však důležité si uvědomit, že vnitřní doplňky slouží pouze k zastínění, nikoli k zamezení průniku tepla do místnosti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47