Rekonstrukce balkonu v deseti krocích

 Rekonstrukce 
15. července 2017 08:31 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Pokud je už dlažba na vašem balkoně rozbitá, je čas se pustit do rekonstrukce, aby byl váš balkon či terasa opět ozdobou domu. Shutterstock
Je už dlažba na vašem balkoně rozbitá a nevzhledná a chystáte se pustit do rekonstrukce? Poradíme vám v deseti krocích, jak to zvládnout.

Je třeba si hlavně uvědomit, že dlažba na balkoně bude vystavena povětrnostním vlivům a musí proto něco vydržet. Vyplatí se tak správný postup pokládky, ale i vhodná skladba materiálů, které se navzájem dobře doplňují.
 
Než se do pokládky nové dlažby pustíte, je třeba z balkonu odstranit starou keramickou dlažbu, často také spádový beton pod ní, popřípadě provést i opravu nosné konstrukce balkonu. Nezapomeňte, že před pokládkou dlažby musí být povrch podkladní konstrukce pevný, soudržný, zbavený starých nátěrů, vosků, mastnoty, prachu a dalších nečistot.

Co budete potřebovat

  • keramickou dlažbu a balkonové tvarovky
  • univerzální penetrační nátěr
  • samonivelační hmota sádrová
  • jednosložková hydroizolační stěrka
  • těsnicí páska
  • profesionální flexibilní lepidlo
  • superflexibilní spárovací hmota
  • separační provazec
  • polyuretanový tmel
  • čistič pro postavební úklid a odstranění cementových a vápenných zbytků

Přelivové keramické prvky umisťované na hranu balkonu jsou s ohledem na životnost balkonu výhodné, protože mají při teplotních změnách povrchu stejnou roztažnost jako dlažba, na rozdíl např. od oplechování.

Novou dlažbu není vhodné pokládat na dlažbu původní. I když původní keramická dlažba může vypadat nepoškozeně, skrývají se pod ní zpravidla dutá místa, případně jiné vady.

Separační provazec zamezí nežádoucímu přilnutí tmelu ke dnu spáry a zajistí její přesnou tloušťku. Díky provazci zajistíte dlouhou životnost pružné spáry bez vzniku trhlin.

Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.

Pokládka nové dlažby krok za krokem

1. Penetrace podkladu 

Na betonovou nosnou konstrukci naneste penetraci, která uzavře savý povrch podkladní konstrukce.

2. Tvorba spádového klínu

Spádový klín lze snadno vytvořit s využitím vyrovnávacího potěru, například moderního cementového potěru s vlákny. Potěr je pochozí již po 3 dnech, dlažbu lze položit nejdříve za 14 dní. Spád podlahové konstrukce musí činit minimálně 2 %, aby voda z povrchu dobře odtékala.

3. Hydroizolace

Na vyspádovanou plochu balkonu, včetně čelních stran, naneste izolaci. Využít lze třeba jednosložkovou flexibilní hydroizolační stěrku proti tlakové vodě. Nanáší se ve dvou vrstvách v celkové tloušťce minimálně 2 mm. Interval mezi jednotlivými vrstvami by měl činit minimálně 4 hodiny.

4. Aplikace těsnicí pásky 

Do místa styku podlahy se stěnou vložte do izolační vrstvy bandážní a těsnicí pásku minimálně šířky 100 mm. Těsnicí páska musí být vlepena celoplošně do hydroizolace. Oboustranně kašírovaná páska je určena pro přemostění a utěsnění napojení mezi podlahou a stěnou.  Pokládka keramické dlažby je možná, až když vyzraje izolační stěrka, což je přibližně po 1–3 dnech. Stěrka se nesmí aplikovat při přímém slunečním svitu! Při vysychání chraňte stěrku před deštěm.

5. Lepidlo

Pro montáž dlaždic včetně balkonových tvarovek využijte flexibilní lepicí tmel třídy C2TES1 - jde o lepidla s vysokou příčnou deformací a přídržností. Lepení se doporučuje provádět dvoukontaktně, metodou Buttering & Floating, kdy se lepidlo nanáší na dlaždici i na podklad. Spotřeba lepidla se pohybuje cca na úrovni 4,5-5 kg/m2.

6. Balkonové tvarovky 

Kromě keramické dlažby využijte na jejím okraji i keramické balkonové tvarovky. Mohou mít stejný či podobný odstín jako dlažba, často se využívá také kontrastních odstínů, což působí zajímavě. Při pokládce se vyvarujte přímého oslunění. Mohlo by dojít k přeschnutí povrchu lepidla, což způsobí omezený kontakt dlažby s podkladem.

7.  Spárování

Plošné spárování včetně spárování tvarovek proveďte nejlépe vodoodpudivou a vodotěsnou hmotou. Spotřeba spárovací hmoty je cca 0,4 – 0,8 kg/m2. U balkonů a teras vystavených povětrnostním vlivům dodržujte šířku spáry minimálně 5 mm.

8. Dilatační spáry

U balkonů do velikosti cca 4 m2 není nutné realizovat plošné dilatace. U větších ploch se dilatace provádí po cca 3 m (přesný rozměr by měl odpovídat dvojnásobku hloubky balkonu). Obvodovou dilataci v místě styku stěny s podlahou je však nutné provést vždy. Dilatace se s ohledem na umožnění pohybu v přechodové spáře provádí pomocí podkladního separačního provazce a trvale pružného polyuretanového tmelu.

9. Dokončení, úklid

Na postavební úklid lze použít speciální přípravek, který si snadno poradí s cementovými zbytky, ale i s cementovými závoji, hořečnatými a minerálními usazeninami. Odvod vody stačí řešit pouhým přelivem alespoň na jedné straně, bez nutnosti použít okapové svody.

10. Sloupky

Sloupky zábradlí ukotvěte vždy mimo keramický obklad, abyste nenarušili hydroizolaci v ploše balkonu. Zábradlí lze kotvit z bočních stran balkonu, odkud voda stéká rychle a nedostane se tak do podkladu, jako na vodorovné konstrukci. Další variantou je kotvení do fasády, pak se o povrch dlažby balkonu opírá jen "nožička". Toto řešení je běžné u panelových domů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47