Při výběru dobré pračky nehraje roli jen spotřeba vody nebo elektřiny

 Technika 
12. července 2017 08:10 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při výběru pračky je dobré se zaměřit nejen na spotřebu vody či energie, ale i celou řadu dalších věcí. Shutterstock
Pračka je už běžným vybavením snad každé domácnosti. Ačkoliv prádlo vypere každá pračka, jsou mezi jednotlivými výrobky obrovské rozdíly. Spotřebiče se liší nejen kvalitou, ale také komfortem a schopnostmi samotného výrobku. Na co se při pořizování nové pračky zaměřit?

Přední nebo vrchní plnění?

Výhody předem plněné pračky:

  • snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět 
  • obrovský výběr modelů 
  • lepší stabilita
  • možnost zakoupit modely podstavné nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku
  • velká kapacita bubnu pro prádlo
  • je tišší
  • můžete na ni postavit sušičku

Výhody vrchem plněné pračky: 

  • díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen
  • kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat
  • lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

Prohlédněte si i buben

Při výběru pračky byste se měli zaměřit na kapacitu bubnu a jeho uspořádání. Výrobce sice může uvádět kapacitu bubnu 5 kg u pračky úzké 33 centimetrů, ale pokud takovou pračku otevřete, zjistíte, že buben je příliš mělký. Prádlo při jeho plnění může tedy vypadávat ven. Kapacita kolem 4 kg je vhodná pro dvoučlennou domácnost, 6 kg a více poté pro čtyřčlennou rodinu. Pozor také na příliš velké otvory pro průchod vody, kvůli nim se totiž tvoří na prádle tzv. žmolky.

Prát chytře a bezpečně

Některé modely praček obsahují navíc parní generátor. Tyto pračky jsou vhodné pro alergiky díky výborné schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny. Horká pára také lépe udržuje teplotu v bubnu, a přispívá tak ke snížení energetické náročnosti pračky.

Drobností se může zdát filtr umístěný ve spodní části pračky. U levných modelů chybí většinou odtoková hadička, proto se po otevření filtru může větší množství vody rozlít po koupelně.

Vyšší modely praček mívají na přívodní hadici integrován systém Aquastop, který v případě netěsnosti pláště přívodní hadice okamžitě uzavře přívod vody. Zabrání tak obrovským škodám, jež může volně tekoucí voda do bytu způsobit.

Funkce a technologie

Pokud máte doma děti, určitě se zamyslete nad pořízením pračky s dětskou pojistkou. 

Atraktivní technologií praček se stává i podpora Wi-Fi. Může sloužit ke vzdálenému monitoringu pracího cyklu, ale i k diagnóze stavu spotřebiče.

Pomocí NFC zase může uživatel stahovat nové prací programy (dětské oblečení, studené praní atd.) a následně tyto programy aplikovat jednoduchým přiložením mobilního telefonu na pračce.

Šetřit vodu i energii

Spotřeba elektřiny je pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Naštěstí už u praček nebývá spotřeba energie a vody tak palčivým problémem jako dříve. I levné modely bez problémů splňují energetickou třídu A. Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie budou pohybovat ročně na úrovni několika stovek korun.

Druhým velmi hlídaným parametrem je spotřeba vody. Ta se vypočítává pouze při programu bavlna na 60 °C. Zde tedy mohou výrobci při honbě za nižším číslem velmi jednoduše dosáhnout líbivější hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně.

Účinnost rozdělená do tříd

Dle nařízení EU nesmí přijít na trh pračky s horší účinností praní než je třída A. O to více se proto sleduje účinnost odstřeďování. Pokud prádlo sušíte venku na zahradě, je pro vás tento parametr relativně nepodstatný. Nicméně pokud používáte sušičku, případně sušíte prádlo doma na sušáku, měl by pro vás být tento parametr zásadní.

Dnes můžete zakoupit pračky s účinností odstřeďování mezi D až A. Rozdíl je obrovský. Například pračka s účinností C vám v prádle nechá mezi 54 - 63 % vody. Naopak pračka s účinností odstřeďování A nechá v prádle méně než 45 % zbytku vody. Prádlo tak rychleji schne a pokud jej vložíte do sušičky, spotřebujete méně energie na jeho usušení.

Automatika versus ručně nastavované programy

Nejlevnější modely praček jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, kdy se jedním voličem nastavuje program, druhým teplota a třetím otáčky ždímání. Tyto levné pračky vám tak umožní např. navolit příliš vysokou teplotu či nesmyslně vysoké otáčky u programu na prádlo, kterému hrubší zacházení škodí. Pokročilé modely už disponují inteligentní elektronikou a celé ovládání je pouze digitální. U programu na jemné prádlo vám proto pračka nedovolí vybrat teplotu nad 40 °C či nastavit otáčky odstředění vyšší jak 800 ot./min. Špičkové modely si navíc v závislosti na zvoleném programu a váze prádla sami nadávkují prací prášek či aviváž.

Hluk

U levné pračky můžete najít u praní hodnotu přesahující i 60 dB, kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB. Při ždímání může jedna pračka generovat hluk o síle až 80 dB, druhá se přitom vejde pod 70 dB. Rozdíl mezi hlučnou levnější pračkou a kvalitnějším modelem může být doslova slyšitelný.

Kdy je pračka tichá?

  • 50 dB: tichá pracovna - hlučnost špičkové pračky při praní
  • 60 dB: běžný hovor - zvuk levné pračky při praní
  • 70 dB: puštěný televizor - hlasitost špičkové pračky při odstřeďování prádla
  • 80 dB: puštěný vysavač v blízkosti - hluk levné pračky při odstřeďování prádla
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47