Zapáchající šaty namočte do octa

Někdy nepomůže ani opětovné praní a důsledné vyfoukání.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
14. července 2017 09:25 / Shutterstock
  4   0
Trápí vás nepříjemný pach vycházející z některých kousků v šatníku? Větrání ani opakované praní obvykle nepomůže. Je potřeba zasáhnout razantněji a použít kyselou prací lázeň. Při ní se do přihrádky na prací prášek nalije ocet.

Nenechávejte prádlo dlouho mokré

Některé oblečení dokáže hospodyňky pořádně potrápit a ani přes veškerou snahu nevoní. Pokud oděvy zapáchají po vyprání, pak jste je zřejmě nechali příliš dlouho mokré, případně jste je prali na příliš nízkou teplotu a v malém množství vody. V tomto případě stačí prádlo vyprat znovu a nechat ho řádně vysušit na čerstvém vzduchu. 

Vyčistěte pračku 

Vyplatí se také zkontrolovat pračku. Automatky plněné zepředu jsou obzvlášť náchylné k zachytávání vlhkosti i růstu plísní. Občas je proto dobré vymýt pračku roztokem peruhličitanu nebo octa. Ocet přidávají některé hospodyňky do pracích programů zcela běžně. Zahubí veškerou plíseň a odstraní zápach. Hrnek octa se přidává přímo do těsnění bubnu s oblečením. Při běžném praní pak není vhodné používat příliš mnoho pracího prášku. Pokud se prášek dostatečně nevypláchne a přilne k oblečení, zvětší růst plísní a způsobí, že bude vaše oblečení zapáchat. Dalším zcela přirozeným čisticím prostředkem je jedlá soda. Vyzkoušejte dát hrnek běžné jedlé sody k oblečení během pracího programu. Pak použijte nejteplejší prací cyklus, co můžete. Pozor, ať se prádlo nesrazí! Dobře zvolte teplotu.

Použijte i sodu 

Prádlo můžete v sodě nebo octu jen částečně vymáchat. Třeba propocená místa na šatech můžete nechat přes noc politá naředěným octem nebo roztokem z jedlé sody. Pokud přes všechnu snahu oblečení stále zapáchá, řádně ho zasypte sodou a dejte na dva dny do igelitového sáčku. Pak sodu vyklepejte a oblečení případně ještě jednou přemáchejte. Soda a ocet najdou své využití také při čištění odpadu (nalijte do dřezu vařící vodu a nasypte sodu) nebo zatuchlé spižírny (vymyjte ji teplou vodou s octem).

📷
3
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Nedovolte mravencům atakovat vaše obydlí!
Nejčastější chyby při plánování nové kuchyně
Letní oblečení už letos potřebovat nebudete! Uložte je bezpečně přes zimní sezónu.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Fantastická teorie o vzniku života na Zemi

Tech

Konec aut tak jak je známe! Bez volantu a benzínu budeme jezdit už za pár let

Dům a zahrada

Špatně udělaná sádrokartonová deska může praskat. Vyvarujte se nejčastějších chyb