Jak se zbavit potravinových molů

Zavíječ paprikový je menší příbuzný zavíječe moučného. Protivní jsou oba.
 Tipy a inspirace 
11. června 2017 14:32 / internet
  3   0
Jde o malé motýlky, kteří dokážou velmi znepříjemnit život. Množí se obrovskou rychlostí a opakovaně se objevují. Lze se jich zbavit? V závěru článku máme rady našich babiček.

Odkud k vám přišli

Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď se k vám dostali od sousedů, což se děje obzvlášť v panelových domech, kde prolézají skrz stoupačky či větrací šachty, nebo jste si je přinesli s potravinami a začali se množit.

Prevence na prvním místě

V ochraně před potravinovým molem je prevence na prvním místě. Je totiž nejlepší, pokud veškerou mouku umístíme do neprodyšných nádob. A podobně i jiné potraviny, které jsou už otevřené. Pokud se moli v mouce vylíhnou, nemůžou ven. Jestli jsou venku, nedostanou se dovnitř.

Dále je zapotřebí pravidelně dobře vyklízet místa, kde skladujeme potraviny. Důkladně smést, pokud se někde vysypala mouka či něco jiného, na čem by si malí motýlci mohli pochutnat.

Jak je likvidovat

Jedná se o velmi odolný hmyz, který se vyhubí jen obtížně a často se vrací. Někteří si stěžují, že je stále mají, i když už vyházeli všechny zásoby a všechno postříkali sprejem proti hmyzu. Takové kroky většinou nemají efekt. Je důležité pravidelně procházet spíž, odstranit napadené potraviny a umístit na vhodná místa mololapky. Nejprve to vypadá, že se žádný nechytí, ale po několika dnech se začnou objevovat a brzy bude mololapka oblepená.

Při úklidu v místnostech nesmíte zapomenout, že housenky molů bývají přilepené na zdech, zejména v rozích místností. Je proto dobré stěny nejen vysát, ale i důkladně prohlédnout a případné budoucí dospělé jedince odstranit dřív, než se začnou množit. Obvykle ale kombinace důkladný úklid, mouka a další otevřené potraviny v uzavřených nádobách, mololapky a likvidace zárodků na stěnách vede k úspěchu.

Vychytávky

Místo nákupu drahých sprejů můžete molům znepříjemnit život pomocí rad našich babiček. Dříve se mol likvidoval pomocí jablečného octa nebo suchého vína. Když se totiž nechá otevřená lahev s octem nebo vínem, moli do ní nalezou a už nenajdou cestu ven. Podobně to funguje i s pivem.

Mol nesnáší vůni cedrového dřeva. Když ho kousek seženete, tak si pomůžete. Nesnáší také sušenou kůru citrusových plodů. Není proto nic snazšího, než sníst pomeranč a nechat kůru vysychat. Suchou pak můžete umístit do blízkosti potravin. Další dobrou radou je dát trochu skořice, hřebíčku, nového koření či bobkového listu do blízkosti potravin.

Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Jak vyčistit rezavou skvrnu ve vaně či toaletě
Chcete mít boty co nejdéle pěkné? Důležitá je nejen péče, ale také správné…
Vypěstujte si doma hlívu ústřičnou
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Obrovské množství bahna pohřbilo již několik vesnic! Příčinou je nezvyklá přírodní událost

Tech

Volkswagen připravuje elektrický speciál. S tisíci koňmi vstoupí do mezinárodního závodu

Dům a zahrada

Nebojte se zakázkové výroby nábytku. Má hned několik výhod