خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Co zasadit do kyselé půdy? Třeba borůvky nebo kiwi • Bydlení / inStory.cz
 

Co zasadit do kyselé půdy? Třeba borůvky nebo kiwi

Poblíž jehličnatých stromů se daří azalkám, hortenziím, borůvkám a dalším rostlinám.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
05. června 2017 07:02 / Shutterstock
  5   0
Kyselé půdy najdeme obvykle pod jehličnatými stromy. Tam se také daří vřesům, hortenziím, rododendronům i azalkám. Do kyselé půdy můžeme ale bez obav umístit i zajímavější rostliny.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Půda pod stálezelenými stromy

S jehličnatým podrostem se lze setkat spíše na malé části zahrady, Některé chaty a domy ale stojí přímo na kraji lesa a tam je již půda velmi kyselá. Nejproblematičtější bývají podmínky pod stálezelenými vzrostlými stromy, jako jsou borovice, smrky a jedle. Stín pod nimi je totiž stabilní a poměrně tmavý. Silné prokořenění vrchních vrstev půdy a s tím související sucho mají za následek komplikace při zakládání podrostů. V takovém případě je lepší výsadbu soustředit pouze na okraj jehličnatého porostu, kam dopadá více slunce a zároveň zde nehrozí tolik výrazný srážkový stín. 

Specifické druhy rostlin

Kyselé a vlhčí půdy vyhovují hortenziím i kontryhelu měkkému - Alchemilla mollis. Jedná se o tzv. výplňovou rostlinu, která si může své místo najít snad na každé zahradě. Svými květy světle žluto-zelené barvy rozzáří každé zákoutí. Vyloženě kyselou půdu vyžadují vřesovištní rostliny, ale také azalky, rododendrony, hortenzie, prvosenky, japonské javory apod. 

Úrodné rostliny

Kyselá zemina je vhodná nejen pro velké množství dekorativních rostlin, ale také pro užitkové rostliny, jako jsou borůvky, brusinky, bobkovišeň, maliny, ostružiny, lesní jahody nebo dokonce i kiwi (Actinidia arguta). Většina kyselomilných (acidofilních) rostlin má rádo polostín a stanoviště chráněné před studenými větry. Pokud na zahradě kyselou půdu nemáte, ale chcete si vypěstovat kyselomilnou rostlinu, stačí zakoupit pytel rašeliny. Rašelina je organického původu. Vzniká rozpadem a tlením těl mechu rašeliníku.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak vybrat správný hromosvod
Dostala fasáda vašeho domu přes zimu zabrat? Poradíme, jak ji vyčistit
Řešíte, čím posypat namrzlý chodník? Jde to i ekologicky
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Místo, kde se zrodila největší katastrofa v historii civilní dopravy

Tech

NASA umožnila svým konstruktérům návrat k nukleárnímu pohonu vesmírných lodí

Dům a zahrada

Hledáte psa do bytu? Nejlepší je lvíček