Bydlení v podkroví je v létě nesnesitelné. Možností jak snížit teplotu je však mnoho

 Interier 
31. května 2017 10:03 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
6 fotografií v galerii
Větrák zdaleka není jediným způsobem, jak se zbavit nepříjemného vedra. Shutterstock
Jestliže bydlíte v podkroví, asi to znáte. Každé léto stejný scénář. Střecha je rozpálená, že by se na ní dalo smažit a i když večer teploty klesnou, u vás doma je stejně hůř, než venku. Jakmile se vnitřní teplota přiblíží třicítce, pohodlně usnout je zcela nemožné. Tipy na ochlazení nejen podkrovních bytů nabízí tento článek.

V první řadě zatemňujte

Zatáhnout rolety nebo závěsy je základ. Je to metoda velmi jednoduchá, efektivní a nic vás nestojí. Proto než ráno odejdete do práce, pořádně vyvětrejte, zavřete okna a zatemněte. Pokud se celý den pohybují teploty přes třicet stupňů, doma mít příjemný chládek sice nebudete, ale když necháte okna nezatemněná, zcela určitě se nebude dát v bytě dýchat. Horko neškodí jen vám, ale i některým vašim rostlinám a většině domácích mazlíčků.

Vlhký vzduch je snesitelnější

V období nesnesitelných veder můžete byt ochladit také pomocí vody. Stačí, když naplníte rozprašovač vodou a budete ji stříkat v pokoji do prostoru. Stejně tak pomůže vlhké prostěradlo nebo ručník, který zavěsíte do okna. Nastříkat vodou můžete i záclony nebo závěsy. Pak už jen stačí otevřít okna, zatáhnout a nechat proudit chladný vzduch. Pokud se však venku vzduch ani nehne, je lepší dát mokrou textilii před ventilátor.

Ventilátory

Nejlepší volbou je stropní ventilátor. Jedná se o nejbezpečnější typ ventilátoru, který navíc nezabírá prostor v místnosti a hlavně nemá negativní vliv na zdraví. Stropní ventilátory nejsou v přímém kontaktu s uživatelem a nedochází tak k přímému proudění studeného vzduchu. Jsou sice mnohonásobně dražší, než klasické stolní nebo stojanové ventilátory, ale výhody se jim nedají upřít.

Větrejte na půdě

Jestliže nejste přímo pod střechou a nad vámi je ještě půda, může mít na nesnesitelné vedro ve vašem bytě vliv právě ona. Jakmile přijdou vedra, udělejte na půdě průvan, aby se v ní teplý vzduch neakumuloval. Teplota na půdě, kterou od vašeho bytu dělí jen strop, může mít klidně přes padesát stupňů. Teplo se sice drží nahoře, takže horko z půdy na vás vyloženě padat nebude, ale určitý vliv na teplotu u vás doma mít bude.

Větrejte až k večeru

Jestliže chcete chránit byt před venkovními tropy, platí jedno pravidlo, a to zní, že přes den se zkrátka nevětrá. Jakmile večer teploty klesnou a dají se již snést, v tu chvíli otevřete všechna okna dokořán a užívejte si chladného vzduchu. V největších parnech, kdy venkovní teploty dosahují tropických hodnot i několik dní nebo týdnů, vám bohužel večerní větrání nepomůže. Střecha je tak rozpálená, že ani noční pokles teplot ji nedokáže ochladit.

Protisluneční folie

Nalepují se z venkovní části skla nebo mezi dvě vrstvy a slouží jako pasivní klimatizace. Zabraňují přímému prostupu horka a navíc zadržují téměř veškeré škodlivé UV záření. Jsou vybaveny reflexní vrstvou kovu, díky níž se odrazí většina energie. Další část tepla absorbují folie do sebe. V současnosti se nejvíce používají takové protisluneční folie, které propustí co nejvíce denního světla a zároveň nabízejí nejvyšší reflexi.

Venkovní a vnitřní rolety

Nejefektivnější ochranou proti slunci jsou venkovní žaluzie, nebo hliníkové rolety. Tepelné záření je zachyceno dřív, než se dostane do bytu, díky čemuž se můžete vyhnout nákupu klimatizace, jejíž pořízení je nejen nákladné, ale její používání také nemusí být vždy zdravé.

Klasické vnitřní rolety jsou rozhodě perfektním řešením pocitu soukromí. Před horkem vás však neochrání. I zde ale existují výjimky. Některé žaluzie mají lesklou vnější plochu, která sluneční paprsky odráží jako zrcadlo a teplo dovnitř nepropustí.

Zabudovaná klimatizace

Klimatizace ochladí byt mrknutím oka. Její instalace je sice náročná, ale byt vám ochladí jako nic jiného. Málokdo však umí klimatizaci správně používat, a proto se často spojuje se zdravotními riziky. Pokud se ovšem klimatizace používá s rozumem, může být její provoz velmi přínosný.

Cílem klimatizace není vytvořit doma nezdravý chlad, a to obzvlášť v letních parnech. Optimálně by se měla klimatizace nastavovat tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou byl maximálně 5-6°C. Teplota v místnosti by obecně neměla klesnout pod 21-25°C.

Mobilní klimatizace

V případě, že jste ani přes veškeré opatření nedocílili požadované teploty a vedra jsou již úmorná, pomoci vám může mobilní klimatizace, která vzduch v místnosti ochladí velmi rychle. Její nespornou výhodu je nižší cena, přenosnost a nenáročnost provozu, ovšem kvůli její hlučnosti ji nejspíš nebudete chtít používat při spánku. Pokud si nejste koupí jisti, ale vedra vás dohnala až ke zvažování této možnosti, existují i půjčovny, díky kterým si můžete vyzkoušet mobilní klimatizaci nanečisto.

Jak se s vedrem vypořádáváte vy? Za tipy, které fungují, budeme vděčni.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47