Tipy na odstranění špíny ze zdi

Lokálně zašpiněná či poničená zeď se dá snadno opravit.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
04. května 2017 06:19 / Shutterstock
  3   0
Snad každá domácnost tento problém zná, obzvláště pokud jsou v rodině děti - občas se na stěnách objeví nějaká špína, v horším případě i mastný flek. O uražených rozích ani nemluvě. Jak to napravit? Máme pro vás několik dobrých rad!

Odstranění špíny a mastnoty na stěnách

Nechce se vám znovu malovat kvůli ohmataným zdím na inkriminovaných místech? Nasypte do jednoho litru vařící vody 40 g modré skalice a postupně vmíchejte kilo hladké mouky. Vypracujte nelepivou hmotu, která vypadá jako guma. Snadno s ní vygumujete stěny, zbavíte je prachu a malba bude zase jako nová.

Mastné stříkance přetřete křídou v silnější vrstvě, nechte do druhého dne vsáknout. Poté přebytečnou křídu oprašte štětcem, skvrny zmizí. Zdi na závěr omeťte od prachu čistým smetákem, je možné je omýt vlhkým hadrem, který se namáčí do vody s běžným saponátem.

Odstranění očouzených stěn

Očouzené stěny oškrabujte nasucho, protože rozmatlanou špínu po zdech hned tak neodstraníte a vždy zůstane sivý odstín. Nejvhodnější je na to drsnější houbička nebo obyčejná plastová drátěnka. Špinavý prach odsávejte vysavačem, ideální je, máte-li asistenci v podobě druhé osoby, která odškrábanou špinavou omítku hned odsává.

Ostranění plísní ze stěn

Zeď zasaženou plísní opakovaně nastříkejte fungicidním přípravkem, který vyhubí plísně do hloubky. Plesnivé plochy napěňte kuchyňskou houbičkou, mechanicky tak odstraníte prorostlá vlákna. Nejlépe je nechat je zaschnout minimálně do druhého dne. Tmelem opravte a zahlaďte zeď a dále postupujte jako u klasické výmalby. Ne nadarmo se však doporučuje vymalovat protiplísňovou barvou, která brání růstu plísní na stěnách a propouští páru. Používá se hlavně v místech s podchlazenými kouty, v kuchyních a koupelnách bez možnosti dostatečného odvětrání nebo ve vlhkých sklepech, které sezonně vlhnou. Ošetření plesnivé zdi jakýmkoliv přípravkem na bázi chlóru je dočasné řešení, funguje krátkodobě a plíseň se obvykle vrací.

Trhliny v omítce a uražené rohy

Opadané rohy či pokozené stěny je nejrychlejší opravit rychleschnoucím tmelem nebo sádrou. Ta ale má tendenci praskat, takže se už moc nepoužívá. I dnes se ale najdou lidé, kteří na sádru nedají dopustit. Pokud se rozhodnete pro stěrkovací tmel, naneste ho na poškozenou zeď, případně rozhrňte špachtlí až za roh, a zahlaďte jej do ztracena. Postup opakujte, dokud nebude výsledek dokonalý. Po pár hodinách tmel zabruste smirkovým papírem nebo ostrou špachtlí.

📷
4
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Jak vybrat dobrou pracovní židli?
Topná sezóna začala. Jak zamezit největším únikům tepla?
Wellnes doma, ráj na zemi!
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Velikonoční ostrov přitahuje vědce z celého světa. Skrývá totiž jedno z největších tajemství lidstva

Tech

Dávno zapomenutá sovětská technologie nyní může pomoci Číně s přistáním na Měsíci

Dům a zahrada

Vyzdobte balkón na zimu. Poradíme vám, jaké rostliny zvolit