Jak vybrat vhodný zesilovač na domácí poslech

 Interier 
02. května 2017 15:30 / Bronislava Silná
  1
📷
2 fotografie v galerii
Vrací se éra kvalitního zvuku. Už máte doma zesilovač a reproduktory? Shutterstock
V poslední době se lidé opět vrací k poslechu kvalitních audionahrávek z klasických gramodesek či kvalitních CD titulů. Ne vždy je k dispozici také vhodný zesilovač a reproduktory. Máme pro vás pár tipů pro výběr.

Různé mobilní přehrávače a mobilní telefony způsobily, že jen malá část lidí poslouchá hudbu doma klasickým způsobem. Kvalita audionahrávek, které se šíří po internetu je také mizerná. MP3 formát je totiž ztrátový, to znamená, že o část informace při kompresi prostě přijdete. Naštěstí se vrací doba, kdy mnozí přinesli z půdy své původní gramofony, shánějí desky a pro stolní CD přehrávače kvalitně nahraná CD a řeší, čím signál zesílí, aby mohli kvalitní muziku poslouchat.

Parametry zesilovače

Při výběru zesilovače se můžete potkat s různými parametry a pojmy. Docela nejzákladnější je výstupní výkon ve wattech (W), který naznačuje, jak nahlas bude zesilovač hrát. Pro běžné domácí použití stačí i výkon do 10 W na jeden kanál. Dalším důležitým parametrem je odstup signálu od šumu. Udává se v decibelech (dB) a čím bude číslo větší, tím lépe. Pokud je větší než 100 dB, budete určitě spokojeni. Dost podstatné je zkreslení. Čím bude hodnota menší, tím lépe.

Pokud budete používat gramofon, potřebujete zesilovač se speciálním předzesilovačem pro magnetodynamickou přenosku.

Zesilovače se konstruují v různých třídách. Třída A má velmi malé zkreslení, menší výkon a větší odběr v klidovém stavu. Hodí se pro kvalitní poslech v interiérech. Třída AB má vyšší výkon, ale už zde narůstá zkreslení. Třída D je někdy označována jako digitální, ale jde v podstatě o přenos analogového signálu pomocí pulsní modulace. Výhodou je nízký příkon bez signálu.

Zesilovače mohou být osazené tranzistory nebo elektronkami. Elektronky v oblasti audia zaznamenaly velký návrat, ale ne vždy musí být zesilovač s elektronkou opravdu kvalitní. Někdy je to spíš marketingový tah.

Odborníci soudí, že dost důležité je, jakým způsobem zesilovač zasahuje do přenosu signálu. Čím více všelijakých úprav signálu, tím obvykle horší výsledek. Málokdy to poznáme na první poslech. Pokud je signál zdeformovaný, projeví se to tak, že po určité době poslechu se dostaví nepříjemné pocity a nechuť poslouchat dál. Na vině může být zdroj signálu (mp3) nebo právě zesilovač. Z toho vyplývá, že byste si měli nejprve důkladně vyzkoušet, jak zesilovač hraje. Často může levnější produkt nabídnout vyšší kvalitu. Jste-li šikovní, můžete si dokonce postavit zesilovač sami. Na internetu koluje řada zapojení, která umožní velmi kvalitní poslech.

Reproduktory

Vhodné jsou třípásmové reproduktory s dostatečně velkým objemem skříně. Nevěřte různým miniaturním variantám. Pokud chcete poslouchat kvalitní zvuk, musí být vytvořen ve velké skříni. Jsou sice specializovaná řešení, která toto obcházejí, ale to se pohybujeme v jiné cenové kategorii. Pokud nechcete investovat velké peníze, můžete se poohlédnout i po různých starších reproduktorech. Pokud budou mít v pořádku membrány, nic nebrání jejich využití. Při nákupu je důležité, aby výkon reproduktoru byl vyšší než výkon připojeného zesilovače. To proto, abyste reproduktor nezničili při vyšších hlasitostech. Důležité je, aby impedance v ohmech odpovídala požadavkům zesilovače. Pokud k zesilovači, který předpokládá impedanci 4 Ohmy připojíte reproduktory 8 Ohmů, sníží se vám výstupní výkon. Pokud ale připojíte nižší impedanci než jakou předpokládá zesilovač, můžete zesilovač zničit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod