Chemické kotvení, kde, kdy a jak?

 Technika 
20. dubna 2017 22:06 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Chemické kotvy jsou dnes velmi oblíbené především proto, že s nimi lze připevnit cokoliv. Internet
Chemické kotvy se uplatní hlavně v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů. Některé lze použít i pod vodou.

Chemické kotvy nebo chemické hmoždinky jsou dvousložková lepidla na bázi epoxidových pryskyřic a různých vylepšujících přísad. Chemické kotvy se používají pro těžká kotvení strojů, ocelových konstrukcí nebo pro obyčejné kotvení do děrovaných cihel, kde ostatní hmoždinky selhaly. Podle použité pryskyřice mají chemické malty určité vlastnosti, které je limitují v použití.

Práce s chemickou kotvou - označuje se také jako chemická maltači hmoždinka - je jednoduchá. Vyvrtá se díra, vyčistí se od prachu a vyplní se hmotou. Pak už stačí do otvoru vešroubovat kulatinu se závitem a počkat na vytvrdnutí. Řemeslníci tyto malty s oblibou využívají na hodně namáhané spoje, třeba zavěšení umyvadel, závěsných klozetů, zábradlí či schodů. Díky tomu, že při aplikaci nepůsobí pnutí uvnitř zdi, není třeba se bát, že namáhaná díra vyvrtaná poblíž rohu odlomí celý kus krajní cihly. Je ale zbytečné používat je na drobné vrtání k zavěšení obrázku nebo svítidla.

Formáty chemických kotev

Injektážní systémy kartuší jsou nejrozšířenějším formátem. Skládají se ze 2 pryskyřičných komponentů v samostatných částech kartuše. K míchání dochází ve směšovači při pumpování specifickou aplikační pistolí na každý typ, jde o velmi všestranný systém, může být uvolněno větší i menší množství pryskyřice v závislosti na požadavku kotvy a aplikaci.

Systém může být použit s různými typy a velikostmi kotev. Výsledné namíchané směsi jsou nestékavé, nepronáší se, proto jsou vhodným řešením zejména pro horizontální aplikace, aplikace prováděny nad hlavami, pro perforované zdivo a zdivo s dutinami.

Systémy volného namíchání jsou většinou typy zálivek, skládají se ze dvou zvlášť balených komponentů pro namíchání přímo na stavbě ručně nebo strojově. Tyto systémy se většinou používají při aplikacích, kde velké hluboké díry vyžadují vyplnění o velkém objemu a kde by byla injektáž neekonomická a těžko proveditelná. Tento systém se také hodí pro kotvení nepravidelných tvarů do betonu nebo zdiva jako jsou: pilíře, zábradlí, atd. S tímto systémem je třeba pečlivě pracovat, věnovat péči dobrému namíchání komponentů o správných poměrech. 

Jen pozor, na trhu se stále u některých výrobců objevují kotvy, které obsahují rakovinotvorný styren. Ty lze použít do exteriéru, pro práce uvnitř
bytu kupujte kartuše, na kterých bude výslovně uvedeno, že jsou bez styrenu.

né i pro upevňování tam, kde se předpokládá styk s vodou, třeba u zábradlí vestavěných bazénů nebo prvků zavěšených na domovní fasádě. Zatímco běžné typy jsou na bázi polyesteru, ten, kdo by ji chtěl použít do vlhkého prostředí, měl by hledat verzi na bázi vinylesteru, což jsou údaje, které lze běžně nalézt na štítku.

Na rozdíl od klasických hmoždinek tu nehrozí, že se při utahování začne celý spoj protáčet ve zdi - takovou zkušenost určitě získal každý, kdo se doma při vrtání strefil do malty mezi cihly.
Pro toho, kdo by rád počítal s tím, že by chtěl časem spoj rozebrat, je tu možnost do stěny vlepit pouzdro s metrickým závitem a teprve do něho vešroubovat šroub, který bude držet budoucí konstrukci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008