Došlápněte si na korek!

 Interier 
03. března 2017 06:26 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Korek může mít mnoho podob. Shutterstock
Korek je fantastický materiál a hodí se nejen do vinných lahví. Stále častěji ho najdeme také na podlaze.

Spousta pozitiv.

Korek je téměř ideální podlahovou krytinu pro jakýkoliv prostor. K jeho přednostem patří zejména měkkost, pružnost a odolnost. Korek je navíc lehký, dobře izoluje tepelně i akusticky, odolává plísním a chemikáliím a je netoxický. Ekology také potěší, že se jedná o ryze přírodní materiál, pro jehož výrobu není nutné kácet stromy. Mnozí jsou proto přesvědčení, že korkové podlahy jsou podlahami budoucnosti.

Jak se získává.

Skvělé vlastnosti má korek díky stromu, ze kterého je získáván. Jedná se o dub Quercus Suber, který se pěstuje zejména v Portugalsku, ale roste také na Korsice, Sardinii, v Itálii a Severní Africe. Kůra se sloupne z kmene stromu a nechá se devět let dorůstat. Odloupnutá kůra se následně drtí, spojuje, lisuje a stabilizuje při teplotě 90°C. 

Negativ je jen pár.

K nevýhodám korkové podlahy patří zejména nestálost barvy. Vlivem slunečního záření totiž korek postupně zesvětlí. Nedělá mu dobře ani posunování nábytku na kovových nohách nebo šroubech. Není ale pravda, že se po korkové podlaze nesmí chodit na jehlových podpatcích. Naopak – korek má tvarovou paměť a po silném zmáčknutí se opět vrátí do svého tvaru. Nevýhodou jsou také omezené vzory korkových podlah. Záludná může být i vlhkost působící zespodu, například když se podlaha položí v novostavbě na nedostatečně vyschlý beton. Významnou nevýhodou je také vyšší cena.

Voda příliš nevadí.

Korek se hodí i do koupelny nebo kuchyně. Právě v kuchyních jsou korkové podlahy velmi často používané, protože se na nich příjemně stojí a snadno se myjí. Když na takovou podlahu vylijete vodu, nic se nestane. Prostě ji jen utřete, jako u jakékoli jiné podlahy. V koupelně se doporučuje po pokládce spáry v podlaze důkladně utěsnit a pak teprve instalovat lišty. 

Jaký korek vybrat.

Můžete zvolit klasické dlaždice, které se k podkladu lepí, nebo si lze pořídit korek i ve formě plovoucí podlahy. Korkové dlaždice mohou vytvářet i zajímavé obrazce.  Také se dobře opracovávají a není problém je správně oříznout v problematických místech. Vyrábějí se převážně v tloušťkách od 3,2 do 6 milimetrů. Do interiéru jsou nejvhodnější olejované, které si uchovávají svůj přirozený vzhled a jsou nejpříjemnější na omak, nebo lakované. Pokud zvolíte korkovou plovoucí podlahu, počítejte se snadnou pokládkou. Tloušťka desek se pohybuje kolem 11 milimetrů. Natřít se mohou klasickým lakem, olejem nebo voskem. Podobně, jako u dřeva, je vhodné po několika letech povrchovou úpravu obnovit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve