Pěstování fuchsií

 Interier 
20. února 2017 20:50 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady. Shutterstock
Fuchsie jsou rostliny, které si oblíbilo množství lidí. Pochází z horských oblastí Latinské Ameriky. Vyznačují se dlouhou dobou květenství a vysokou variabilitou co se týká druhů – v současné době je známo více jak 12 000 kultivarů, pro domácí pěstování se jich využívá asi okolo 200 až 300.

Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady od poloviny května až do podzimu. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let, ale jejich pěstování v našich podmínkách je poměrně náročné.

Kam s nimi?

Měli byte pamatovat na to, že většina druhů fuchsií miluje polostín. Nejčastěji se osazují do truhlíků a dekorativních nádob na balkon, terasu, za okno nebo třeba ke vchodu do domu. Převislým druhům vyhovují i závěsné koše a vzpřímené, bujně rostoucí budou pěkně vypadat také na záhonech, na podzim je však vyryjte.

Až na výjimky (jako Fuchsia magellanica a Fuchsia regia v některých varietách) venku nepřezimují. Zkušenější zahrádkáři proto rostliny přestěhují do míst o teplotě přibližně 5 až 8 °C a další rok je zase vynášejí ven. Nic naplat, se stářím získávají fuchsie na mohutnosti i na kráse.

Okouzlující zvonečky různobarevných fuchsií zdobí naše balkony a zahrady od poloviny května až do podzimu. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let, ale jejich pěstování v našich podmínkách je poměrně náročné.

Kterou si vybrat?

Fuchsie (Fuchsia), je rod patřící do čeledi pupalkovitých. Existuje na dvanáct tisíc známých kultivarů, každý si může vybrat přesně podle svého vkusu: k dostání jsou odrůdy s květy jednoduchými, poloplnokvětými či plnými, jednobarevnými nebo dvoubarevnými, či dokonce odrůdy s pestrými listy. K mání jsou vzpřímeně rostoucí fuchsie, převislé i hroznokvěté fuchsie (Triphylla-hybridy). Nejoblíbenější jsou Fuchsie miniflora původem z Mexika s květy jen 4 mm dlouhými, pak Fuchsia magelancia pro venkovní stanoviště, Fuchsia Royal Velvet, která má kmínek s korunkou, a proto potřebuje oporu, a také nenáročné keřové odrůdy Fuchsia Beacon a Fuchsia Hanna (Ballerina). Módní jsou především dvoubarevné odrůdy, jako je například Mrs. Lovell Swisher nebo Royal Velvet s červeno-nachovomodrými květy. Velmi žádané jsou také fuchsie se sytě fialovými květy, jako Genii, Tom Thumb nebo plnokvětá Purple Splendour.

Jsou vybíravé na umístění 

Pro fuchsie je nutné vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim proto nejlépe vyhovuje východ, západ a sever. Jižní orientaci stanoviště snese jen málo kultivarů, o nich se musíte poradit se zkušeným zahradníkem. V zásadě platí, že fuchsie s tmavými květy mají raději světlé stanoviště, druhy s většími světlými květy upřednostní místo bez přímého dopadu slunečních paprsků. Přesto u některých extrémně tmavých a velkokvětých je přímé oslunění také nežádoucí, neboť dochází k popálení květů. Ani horký vzduch stoupající v létě ve městech z rozpálených ulic fuchsiím nesvědčí.

Říkají si o rozmazlování

Fuchsie vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s pH kolem 6. Velmi důležitá je kvalita substrátu a poměr jeho jednotlivých složek, odvislý od konkrétních podmínek, ve kterých budou rostliny pěstovány.  Velmi se osvědčuje směs v třetinovém poměru kompostní zeminy či ornice, zahradnického substrátu na pelargónie, perlitu a písku s přídavkem kostní moučky.  V období vegetace vyžadují fuchsie vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Dojde-li k vysychání kořenového balu nebo k přehřívání, shazují listy i květy. Rostliny ovšem nepřelévejte, čím je teplota nižší, tím déle vydrží substrát vlhký. Velkým nebezpečím je zálivka při vysokých teplotách. Rostliny jsou zavadlé vlivem horkého vzduchu, i když substrát je stále vlhký. Zalití v této situaci může způsobit „uvaření“ kořenového balu a velice rychlé uhynutí fuchsie. 

Bez hnojení se neobejdou 

Zdravý vzhled a bohatost květů zajistí fuchsiím jedině pravidelný přísun živin v podobě hnojiv. Nutno říct, že fuchsie jsou i v tomto ohledu značně náročné, potřebují hnojit minimálně dvakrát týdně. Začněte zhruba od počátku dubna, kdy se rostliny probouzejí ze zimního odpočinku, a skončete v srpnu, kdy rostlinám pomalu končí vegetační období. Z hnojiv vybírejte vícesložkové (obsahující dusík, fosfor, draslík a hořčík) s vyšším obsahem dusíku. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve