خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Saturejka - kdo ji pozná, už se bez ní neobejde • Bydlení / inStory.cz
 

Saturejka - kdo ji pozná, už se bez ní neobejde

Saturejka zahradní
 Interier 
17. února 2017 19:47 / Internet
  56   9
Oblíbená bylinka původem z jihovýchodní Evropy, která je u nás hojně rozšířená. Použití nalezne v léčitelství a jako koření. Snižuje krevní tlak a tlumí tachykardii. Podporuje trávení, působí proti nadýmání a proti průjmově. Saturejka desinfikuje dýchací cesty a používá se při průduškovém astmatu. Působí baktericidně a zevně přispívá k hojení ran. Saturejkový čaj tlumí pocit žízně u diabetiků.
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Saturejka je staré, dávno používané koření. Český botanický název je saturejka zahradní, lidově se jí říká satorka, číbr, šubra. Patří s řadou dalších voňavých bylin do velké čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

Při sběru se odkrajuje celá kvetoucí nať, jen kousek nad zemí kvůli zužitkování všech větviček. Ve volné přírodě saturejka neroste, ale kdo si ji  neumí vypěstovat, může si ji koupit v lékárně nebo ve specializovaném potravinářském  obchodě.

Původ saturejky, jako u většiny koření, je v oblasti Středomoří, ze starořecké kuchyně  se její sláva rozšířila po celém světě. Není to jen zásluhou její vůně a chuti, ale  i proto, že značně zlepšuje stravitelnost pokrmů. Týká se to především těžkých masitých  pokrmů a "nadýmajících" potravin (luštěniny, zelí), u nichž je saturejka první trávicí  prevencí.

Čistě léčebné uplatnění saturejky využívá její (mezi bylinkami málo časté) schopnosti  zvyšovat krevní tlak. Ve formě čaje, v obvyklém dávkování, léčí i zánět žaludku (gastritidu) a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutních a chronických průjmech.  

Stimuluje činnost celého trávicího traktu, aktivuje slinivku břišní, pomáhá  vyhánět střevní parazity a celkově posiluje organismus.  

Saturejkový čaj

  • při zánětu střev

Polévkovou lžíci natě saturejky přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Před jídlem pijeme 3 – 4 krát denně.

  • při poruchách zažívání

Rovnou polévkovou lžíci natě saturejky přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle, nálev kromě zlepšení zažívání uvolňuje i žaludeční bolesti.

Pěstování saturejky

V našich končinách se pěstuje saturejka zahradní, případně saturejka horská. Pěstování saturejky je nenáročné a můžeme ji pěstovat jak na zahrádce, tak v květináči doma za oknem. Vyséváme na jaře. Klíčí přibližně 2 týdny. Saturejku vyséváme na záhonku řídce a na slunečné místo, neboť má ráda slunce a teplo. Stejně tak, pokud ji pěstujeme doma, umístíme květináč na parapet, kde bude mít dostatek světla. Daří se jí v lehčích (humózních) půdách, ale není to podmínkou. Sklízíme v době květu (červenec – září) a sušíme ve stínu.

Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Trendy v bydlení v roce 2017
Zkuste industriální styl bydlení
Česnek si můžete snadno vypěstovat i doma v obýváku
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jak to ve skutečnosti bylo s pásem cudnosti? Největší mýty, kterým lidé stále věří

Tech

Český zbrojařský holding předvedl na veletrhu obranných technologií v Paříži unikátní raketomet

Dům a zahrada

Vymkla se vám úroda ředkviček z rukou? I pálivé či tvrdé plody lze chutně zpracovat