خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Jak optimálně regulovat topení, abyste ušetřili a zbytečně neprotápěli. • Bydlení / inStory.cz
 

Jak optimálně regulovat topení, abyste ušetřili a zbytečně neprotápěli.

Digitální hlavice pro topení
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
14. prosince 2016 18:53 / Internet
  13   14
S poklesem venkovních teplot je potřeba věnovat větší pozornost optimální regulaci topení. Díky správnému nastavení teplot můžete totiž hodně ušetřit. Jak správně regulovat topení a nepřetápět?
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Každý stupeň teploty vzduchu navíc představuje během topné sezóny zvýšení nákladů o 6 %. Pokud nemáte ve vašem domě nainstalovaný účinný systém regulace topného systému, budete mít s největší pravděpodobností problém s přetápěním, které je velmi neekonomické.

Nastavte správně ventily

Stává se Vám, že některá topná tělesa jsou horká, a jiná zase studená? Způsobuje to špatná regulace ventilů na tělesech a rozvodech. Jak funguje systém teplovodního ústředního vytápění? Čerpadlo kotle žene vodu otopnou soustavou a voda se posléze vrací ke kotli. Důležité je, aby teplá voda rovnoměrně protékala všemi tělesy, i těmi nejvzdálenějšími. To zajistí správné nastavení ventilů topných těles. Na příliš horkých tělesech se ventily nastaví na nižší průtok a na příliš chladných na vyšší. Výpočet nastavení ventilů topných těles obvykle zahrnuje projekt vytápění.

Lokální topidla se řídí nastavením termostatu

U lokálních topných těles ať již elektrických, či plynových je regulace velmi snadná. Termostatyspotřebič spínají na základě požadované teploty v místnosti. Zde je tedy třeba dbát pouze na správné určení teploty vzduchu tak, aby nedocházelo ke zbytečnému přetápění. Výhodnější jsou termostaty umožňující nastavení různých teplot během celého dne nebo v rámci týdenního cyklu.

Prostorový termostat v referenční místnosti nezaručí maximální úspory 

V mnoha rodinných domcích s ústředním teplovodním vytápěním představuje prostorový termostat v jedné místnosti domu jediný funkční regulační prvek celé soustavy. Toto zařízení je praktické v tom, že umožňuje regulovat výkon kotle v závislosti na požadované teplotě v dané místnosti, kterou lze snadno nastavit (většinou z obývacího pokoje) bez nutnosti chodit ke kotli. Prostorový termostat býval v minulosti jen manuální a neumožňoval tak uložení jakéhokoli nastavení. Mnohem výhodnější alternativu dnes představují termostaty digitální, které nabízejí možnost automatického nastavení nočních či denních teplotních útlumů.


Optimální teploty v interiéru:

Při volbě nejvhodnější teploty v domácnosti mějte na paměti pravidlo, že každý °C navíc znamená zvýšení spotřeby energie cca o 6 % a to není zrovna málo. Volba “peníze nebo svetr” pak může být snadnější. Z hlediska úspor i lidského zdraví je dobré udržovat teplotu doma o něco nižší.

Doporučené teploty pro jednotlivé místnosti:
Obývací pokoj - 20 - 21 °C
Ložnice 16 - 18 °C
Kuchyně: 18 °C
Koupelna: 24 °C
Chodby, shodiště: 10 - 15 °C

Nejste doma? Netopte zbytečně

Velký potenciál úspor se skrývá také v chytrém nastavení teplot v místnosti během pracovních dnů, zejména pokud máte plynový kotel. Když v domě či bytě právě nejste - obvykle dopoledne - nastavte zde nižší teplotu - klidně i cca 16 °C. Teprve chvíli před vaším plánovaným návratem z práce nechte kotel místnosti vytopit na požadovanou komfortní teplotu. Díky nižší teplotě během dne nebudete topit zbytečně, neztratíte také tolik tepla a před vaším příchodem se navíc kotel bude pracovat na plný výkon, tedy v režimu, kdy je nejúspornější a nejefektivnější. Takto regulovat vytápění je možné jen v případě, že to váš otopný systém umožňuje a máte tedy odpovídající termostat.

📷
1
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Co dělat, když vám někdo vykrade dům? Vyvarujte se nejčastějších chyb!
Jaké nástrahy je potřeba zkontrolovat při koupi stavebního pozemku
Jak vybrat správné střešní okno
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Tyhle kytky byste na své zahrádce nebo v bytě určitě nechtěli

Tech

Američané přichází s námořní revolucí. Plavidlo Sea Hunter dokáže nevídané věci

Dům a zahrada

Zdravotní stav psů odhalí i jejich srst. Je třeba o ni dobře pečovat