Plánujete pořídit nové parapety? Víme, jak na to!

 Rekonstrukce 
01. prosince 2016 07:10 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Parapet je sice drobný detail, ale ve výsledku udělá hodně parády. Shutterstock
Pokud se chystáte pořídit nové parapety, je dobré o nich něco dopředu vědět. Trh nabízí nespočet možností materiálů, barev, dekorů, tvarů, rozměrů, tuhostí, odolností a podobně a výběr se tak stává trochu složitějším.

Před samotným nákupem parapetu je dobré velmi důkladně prozkoumat všechny možnosti. Jen tak totiž zjistíte, jaký parapet je pro váš domov ten ideální.

Vnitřní parapety

Nejprve si rozmyslete, jestli budete vnitřní parapet zasekávat do zdi, nebo ne. Jestli bude špaleta kolmo nebo se bude rozevírat a jestli chcete, aby parapet přesahoval přes topné těleso… to vše hraje při rozhodování roli.

Pokud nechcete parapet zasekávat do zdiva po stranách, stačí změřit rozměry špalety a poté odečíst 0,5 cm pro místo na boční krytky. Tato varianta je nejčastější a doporučuje se, uvedená délka (5 mm) platí pro celý parapet, tedy 2,5 mm na každé straně.

Jestliže jej chcete zapustit do zdiva, připočtete k rozměrům špalety dalších 20 mm a parapet po stranách (na každé straně 10 mm) zapustíte.

Šíře (hloubka) parapetu se odvíjí od toho, jestli bude a jak moc bude přesahovat (pokud bude přesahovat přes topné těleso, musíte k této variantě zvolit vhodný materiál!).

Pokud byste ale topný registr překryli, mohlo by docházet k zarosení oken. Tomu předejdete vyříznutím otvorů do parapetu (s vložením mřížky), kterými bude proudit teplý vzduch k oknům.

V případě že nebudete topné těleso překrývat, měříte šířku (hloubku) od parapetní drážky v rámu okna, nebo od parapetní lišty pod rámem okna k hraně omítnuté špalety, k ní pak připočtete tloušťku nosu (převis parapetu) – (25 mm) a minimální vůli mezi nosem a zdí 20 až 30 mm.

Venkovní parapety

Délka venkovních parapetů by se měla minimálně rovnat délce okenního rámu. Odečtěte však 8 mm kvůli klasické vlastnosti – roztaživosti materiálu.

U hliníkových parapetů zanáší profesionálové do drážek v krytce silikonový transparentní tmel. Za ni pak zasunou krytky. Krytku pak podpění pěnou nebo nalepí k omítce montážním lepidlem.

Šíři parapetu vyměříte tak, aby přesahoval přes fasádu s určitou rezervou.

Materiály vnitřních parapetů

Parapety jsou nenápadným, ale důležitým detailem! Parapety, jak venkovní, tak vnitřní, se vyrábějí v široké škále materiálů. Mohou být ze dřeva, dřevotřísky, plastu, kovu i z umělých kamenů. Nejčastěji využívaným materiálem je PVC. Je to ověřený, pevný a odolný materiál, který je zároveň v kategorii těch levnějších. PVC parapety jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, drží tvar a jejich životnost je ideálně dlouhá. Je to navíc materiál odolný vůči vlhku, je lehký, nabízí širokou škálu barev a dekorů, je možné vybírat také z několika povrchových úprav, lehce se instalují a dají se recyklovat. Tento výčet je v podstatě ideálem každého parapetu. Ostatní materiály často nabízejí něco navíc, avšak jejich cena stoupá.

Ne každý PVC parapet je však takto kvalitní. Na trhu je několik levných variant, kterým je radno se vyhnout. Jsou to nekvalitní výrobky, které se po čase svému majiteli vymstí… Začnou se deformovat, kroutit, ztrácet barvu, živost a vlastnosti.

Jak poznáte kvalitní parapety?

Kvalitní parapety naleznete v nabídkách osvědčených výrobců. Dalším kritériem je tzv. garance, kterou kvalitní výrobci na své výrobky dávají. Další možností je si ke každému výrobku nebo výrobci najít nějaké reference, tedy diskuze o spokojenosti s výrobky.

Materiály venkovních parapetů

1. Ideálními venkovními parapety jsou např. z hliníkového extrudovaného materiálu.

2. Další možností jsou hliníkové – plechové venkovní parapety, které jsou také velmi oblíbené. Doporučovanou možností jsou také parapety z hliníkového pozinkovaného, nebo ohýbaného plechu. Tyto jsou vhodné ke všem typům oken a fasád, takže s nimi nikdy neprohloupíte.

Plechové parapety – ohýbaný plech

Ohýbané parapety jsou velmi ekologickou variantou, alternativní k obyčejným hliníkovým parapetům z tažených profilů. Mají téměř totožné estetické hodnoty i trvanlivost, avšak liší se cenou. Ohýbané hliníkové parapety jsou mnohem dostupnější, díky jejich jednodušší výrobě.

Materiál ohýbaných plechů je pokryt speciálním polyesterovým povlakem, který ještě znásobuje jejich odolnost a tím maximalizuje jejich trvanlivost. Navíc již není nutná tak častá údržba, jako u jiných materiálů.

Barva/dekor

Barevnou variantu nebo dekor volíte s ohledem na okolí parapetů, tedy na okno (jeho barvu/dekor), barvu okolního zdiva a podlahy. Moderním postupem je dávat parapet do kontrastu, tedy světlé, avšak kontrastní barvy. Stálicí je bílá barva, kterou nic nezkazíte.

Údržba parapetů

U venkovních parapetů z jakéhokoli materiálu je to snadné – jednou za čas je omyjte vodou. Pokud byste však u kovového viděli prasklinky v barevném povrchu, osmirkujte ho a znovu přetřete, předejdete tak vzniku koroze.

U interiérových plastů už při údržbě záleží na materiálu. Plastové a dřevotřískové rovněž stačí mýt vodou s běžnými mýdlovými neabrazivními saponáty. Dřevěné potřebují více péče: vadí jim přílišné přemokření, proto na nich takzvaně nesmí stát voda, například z přelitého květináče. Ošetřují se podobně jako dřevěné okenní rámy, ideálně dvakrát ročně po umytí vodou aplikujte balzám na bázi přírodních vosků, který se rozetře hadříkem, a tím se zavře barevný povrch parapetu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47