Není květináč jako květináč

Efektní designový květináč na terasu, do haly i zimní zahrady
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
14. prosince 2016 07:21 / Internet
  0   0
Klasická keramika nebo praktický lehký plast, na takové květináče jsme zvyklí po desetiletí. Rostliny jsou efektní ozdobou interiéru samy o sobě, v mnohem výraznější doplněk interiéru se však promění, oblékneme-li jim efektní kabátek, ladící s vybavením a zdobnými prvky místnosti.

Comeback vkusu a elegance

Designové zdobené obaly, odpovídající současným módním trendům, znaly už i naše babičky, velmi oblíbené byly ještě v 60. letech 20. století. Poté tento trend poněkud ustoupil do pozadí, zkrátka vyklidil pole módní vlně plastových výrobků. Naplno se navrátil před zhruba čtvrtstoletím. Na trhu najdeme velmi širokou nabídku ozdobných obalů i přímo květináčů s potřebným odtokovým otvorem a často i s designově sladěnou podmiskou.

Netypické tvary a linie

Doba přeje jednoduchým tvarům v pestré škále barev. Největší uplatnění najdou v interiéru jednobarevné kousky, které interiér jemně doplní a současně ho nijak nenaruší. Vzhledem k rostoucí popularitě moderních interiérů se oblibě těší i nerezové květináče. Stejně jako kov slaví svůj boom i dřevo a přírodní materiály. Určitě budeme trendy, když zvolíme netypické křivky a tvary, doporučujeme však dávat přednost jednoduchým liniím, aby pak výsledek nepůsobil přeplácaně. Stále platí, že v jednoduchosti je krása, a budeme-li dodržovat pravidlo, že k jednoduché rostlině patří výrazný květináč a naopak, rozhodně tím nic nezkazíme.

Na velikosti záleží

Než se vydáme na nákup nejlepších designových kousků, které mají doplnit, sjednotit nebo oživit interiér, měli bychom si stanovit jejich základní parametry s ohledem na potřeby rostlin, které v nich budou žít. Nejdůležitější jsou velikost, průměr a tvar květináče, které by měly být dány velikostí a tvarem rostliny. Mohutná květina je těžká a potřebuje hodně hlíny, aby měl její kořenový systém zajištěnu dostatečnou výživu. Pro takovou rostlinu musí mít květináč stabilní těžiště, ideálně tedy nádobu nízkou s velkým průměrem nebo vysokou s menším průměrem. Stejně důležitá je i košatost rostliny. Pokud je hodně košatá, do vyššího úzkého květináče nesmí přijít.

Samozavlažovací systém

Pokud rostlina potřebuje pravidelnou zálivku, na niž nám z jakýchkoli důvodů nezbývá čas, ideální je zasadit ji ho takzvaného samozavlažovacího květináče. Funguje na principu objemného zásobníku na vodu, z nějž si sama podle potřeby odčerpává přesné množství vláhy. Jestli má stále dostatečnou zásobu, zjistíme snadno pomocí speciální měrky s plovákem, většinou však vydrží až několik týdnů. Pokud chceme květinu přihnojit, stačí použít zálivku s hnojivem.

📷
2
fotografie
◼ redakce bydlení / inStory.cz
Kam dál?
Do koupelny patří velké zrcadlo, klidně i přes celou zeď
Světlo v koupelně je nutností, má to ale svá jasná pravidla
Sháníte levný nábytek? Zkuste si ho vyrobit z papíru
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Počítače budoucnosti mohou být až tisíckrát rychlejší

Tech

Mohou být jaderné zbraně spuštěny hackerským útokem? Odborníci tvrdí, že ano

Dům a zahrada

Získejte na lince i v malé kuchyni co nejvíc prostoru

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن