5 jednoduchých tipů, jak proměnit ložnici v příjemnou oázu klidu.

Ložnici, jako místnost vůbec nepodceňujte, dokáže totiž ovlivnit celý váš den.
 Interier 
20. října 2016 04:25 / Shutterstock
  5   0
Ložnice je místem, kde odpočíváme a nabíráme blahodárnou energii na další den. Odpočinek a hlavně spánek je velmi důležitý. Problémy se spaním mohou často způsobit naprosto banální věci, které se dají snadno odstranit.
Nedostatek spánku a klidu při něm je často zdrojem nejrůznějších zdravotních potíží. Poradíme vám proto, jak vaši ložnici snadno a rychle proměnit ve zdravou oázu klidu.

V ložnici navíc prožíváme vzácné chvíle se svým partnerem a je to místo, které by pro nás tedy mělo být jakousi oázou klidu, romantiky a vášně.

1) Vypněte mobil i televizi
Usínáte při zapnuté televizi s telefonem či tabletem v ruce? Změňte to! Právě používání těchto přístrojů v ložnici totiž způsobuje deprese a nespavost. Nejlepší je, nemít televizi v ložnici vůbec. Pokud ji v místonsti kde spíte máte, měli byste ji vypnout alespoň hodinu před usnutím. Stejně tak byste měli před spaním přestat se surfováním po internetu ve vašem mobilu.

Světlo, které všechny tyhle moderní přístroje vyzařují, totiž náš organismus mate. Narušuje přirozený průběh tělesných funkcí. Říká mu, že je čas se probudit, a tělo se tak brání uvolnění melatoninu, hormonu, po kterém se cítíme ospalí. Při puštěné televizi proto nikdy nedosáhnete fáze hlubokého spánku, která je pro regeneraci organismu důležitá. To má za následek ospalost, špatnou náladu a úzkost během následujícího dne.

2) Větrejte a snižte teplotu
Právě teď, před začátkem topného období, je dobré si uvědomit, že na teplotě v ložnici opravdu záleží. Většina z nás má tendenci tuhle místnost přetápět. Spánek v chladnějším pokoji je však mnohem kvalitnější a hlubší než v přetopené místnosti, kde se budíte horkem a žízní. Pro zdravý spánek by se teplota zde měla pohybovat mezi šestnácti až osmnácti stupni Celsia. Před spaním je také ideální místnost důkladně vyvětrat.

3) Zatočte s rotzoči a bakteriemi
Povlečení určitě měníte pravidelně, čas od času vyperete i denně používané polštáře a peřiny. Vždyť kdo by chtěl trávit čas v posteli se všemi těmi roztoči a bakteriemi? Možná už ale zapomínáte věnovat se samotné posteli, respektive matraci, na které spíte.

Zkuste jednou za tři měsíce otočit matraci o sto osmdesát stupňů, abyste zajistili její rovnoměrné opotřebování a proležení. To znamená, že na tu stranu, kde jste měli hlavu, teď budete pokládat nohy.

Jednou za měsíc až dva ji také můžete vyčistit. Posypejte celý povrch jedlou sodou, nechte ji tam asi čtvrt hodinky působit a pak ji vysavačem puštěným na plný výkon odstraňte. Zbavíte se tak nejen roztočů, ale i odumřelých kožních buněk a případných alergenů.

4) Udělejte tmu
Další důležitou podmínkou pro kvalitní spánek je tma. Před spaním je proto dobré zatáhnout závěsy. Pokud nejste zrovna příznivci těžkých domácích textilií nebo vás trápí astma či alergie, investujte do rolet nebo žaluzií. Provedené studie totiž prokázaly, že světlo v noci nejen zhoršuje kvalitu spánku, ale i má negativní vliv na krevní tlak, hladinu glukózy i schopnost regulace tělesné teploty.

5) Změnte barvy
V neposlední řadě má na kvalitu spánku vliv i barva stěn a povlečení. I když spíte se zavřenýma očima, barvy v ložnici jsou velmi důležité! Ložnice je, co se výběru barev týče, ze všech místností v bytě či domě snad tou nejzapeklitější. Ať už se vám líbí barva jakákoli, v ložnici byste neměli opomíjet její vliv na lidskou mysl a spánek.

Například pokud máte ložnici vymalovanou rudě a uléháte do lesklého černého saténového povlečení, nedivte se, že vás trápí divoké sny. Barvy, které sledujete ještě před usnutím, totiž významně ovlivňují mozek, a tím i následný spánek.

Výběr konkrétní barvy pak představuje takřka alchymii. Právě v této místnosti si přece budete chtít co nejvíce odpočinout a načerpat co nejvíce energie! Do ložnice se hodí studené i teplé odstíny barev. Studené odstíny, mezi něž patří modrá, zelená a šedá, jsou ideální ke klidnému spánku, protože mají uvolňující účinky na organismus a přispívají k pocitu klidu a ticha.

Bílá je dokonale neutrální barva, s níž pravděpodobně nikdy nic nezkazíme. Vyjadřuje svěžest, jemnost a nevinnost. V ložnici však může na někoho působit příliš studeně, proto je vhodné kombinovat ji s teplejšími barvami.

Nejlepší pro klidný a hluboký spánek je podle průzkumů modrá. Dokáže snížit počet tepů za minutu i srdeční tlak. V ložnici vymalované touto barvou spí lidé nejdéle. Také zelená barva je do ložnice velmi vhodná. Zelená, jak známo, uklidňuje a spojuje člověka s přírodou. Nebojte se jí proto ani v ložnici, ideálně v kombinaci se zmíněnou bílou. Zelená barva působí proti náladovosti a podrážděnosti, proto můžete každé ráno vycházet z ložnice odpočinutí a dobře naladění.
Ema Maxová | inStory.cz
Kam dál?
Znáte String art? Na originální dekorace vám stačí hřebíčky, kladivo a provázek
Vinylové koberce
Vyznáte se v žárovkách?
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Velikonoční ostrov přitahuje vědce z celého světa. Skrývá totiž jedno z největších tajemství lidstva

Tech

Dávno zapomenutá sovětská technologie nyní může pomoci Číně s přistáním na Měsíci

Dům a zahrada

Vyzdobte balkón na zimu. Poradíme vám, jaké rostliny zvolit