Vybíráme zvlhčovač vzduchu

 Technika 
11. října 2014 14:43 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kvalitní zvlhčovač vzduchu nás dokáže především v zimě ochránit před řadou nepříjemných respiračních onemocnění hej.sk
S počínající topnou sezónou nás hlavně v panelových domech čeká nekonečný souboj s příliš suchým vzduchem. Abychom se doma necítili jako na poušti, budeme si nejspíš muset pořídit zvlhčovač vzduchu. Jak ale vybrat ten správný?

V paneláku jako na poušti

Podle doporučení lékařů je ideální vlhkost vzduchu v obytné místnosti 40 až 50 procent. Zejména v zimním období však v mnoha bytech, především v panelákové zástavbě, klesá i pod hranici 20 procent, což odpovídá pobytu na poušti. Čím je vlhkost vzduchu nižší, tím více vzduch dráždí naši dýchací sliznici. Důsledkem je samozřejmě kašel a škrábání v krku. Kromě toho trpí i pokožka, je vysušená, podrážděná a mnohem rychleji se nám tvoří vrásky. Ze suchého vzduchu rovněž vzniká nežádoucí statická elektřina.

Zdravotní důsledky

Dlouhodobým dýcháním příliš suchého vzduchu si můžeme přivodit řadu zdravotních komplikací. Právě takto vznikají suchý dráždivý kašel, chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronické záněty nosohltanu, ranní škrábání v krku, časté onemocnění horních a dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida obzvlášť u dětí, vysušená a podrážděná pokožka, často popraskané rty a zvýšená únava. Důvodů, proč vyhlásit suchému vzduchu v bytě válku, je tedy opravdu dlouhá řada.

Jak vybrat ten pravý

Zvlhčovač vzduchu je nezbytný v zimě, využijeme ho však i v letním období, právě při výše uvedených onemocněních. Při výběru toho správného bychom měli dát přednost zvlhčování parnímu před odpařováním stojaté vody, protože vysoká teplota při odpařování spolehlivě zlikviduje choroboplodné zárodky. V některých případech se dává hodí spíš zvlhčování chladnou párou – tyto přístroje jsou vybaveny speciální vložkou s antibakteriální úpravou.

Ideální výbava

Zvlhčovač vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Postavit bychom ho měli na zem, nikdy na nábytek! Nepatří ani do blízkosti oken či dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti. Abychom dosáhli optimální vlhkosti, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat. Proto je vhodnější dát přednost výrobku s regulací vlhkosti. Současně se zvlhčovačem bychom si měli pořídit i měřič vlhkosti i teploty, abychom měli aktuální stav vzduchu neustále pod kontrolou.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008