Nové rozvody elekřiny

Staré elektrické rozvody mohou způsobit zničení drahých elektrických spotřebičů.
 Rekonstrukce 
04. března 2016 22:54 / Internet
  0   0
V panelových bytech se nové rozvody dělají velmi obtížně. Je to hlavně kvůli vysoké odolnosti betonových panelů vůči jakýmkoliv pokusům o jejich částečné rozbití.

Nezbytná rekonstrukce se týká především přetížených jističů, starých hliníkových kabelů, podomácku „rozvětvených“ zásuvek a zastaralých vypínačů. Největším problémem jsou především kabely vedené přímo v dutinách panelů, mimo takzvané husí krky nebo trubková vedení. Prakticky nelze zjistit jejich skutečný stav a výměna představuje nemalý problém.

Nejprve je nutné celý rozvod velmi dobře naplánovat. Naplánovat kabelům co nejkratší cestu bez nějakých zbytečných rohů a zatáček do pravého úhlu. Také zjistěte, kudy vedou původní rozvody a snažte se jim pokud možno vyhýbat. Není nic horšího než proseknutý kabel ve zdi.

Pokud nechcete příliš do panelů sekat, je pro vás dobrým řešením vedení pomocí lišt.

Tyto lišty už dávno nejsou jenom nevzhledné platové trubičky uniformní bílé. Nyní se dají sehnat v nepřeberném množství modelů, a ani dřevo není výjimkou. Tyto lišty osobně preferuji já, tedy alespoň na místech, kde je to možné. Samozřejmě pokud vedete kabel svisle vzhůru čistou stěnou, je blbost ukrývat ho pod lištu. V takovém případě musíme přistoupit k sekání zdi.

Obecně při sekání je nejlepší vést kabely co nejvíce při zemi.

Nejprve si celý rozvod naměříte na zdi. Vyvrtáte díry mezi sousedními pokoji a můžete se pustit do sekání. Sekáte slabším s velmi ostrým majzlíkem (sekáčkem) a kladivem či kovovou palicí. Drážky na kabely děláte co nejužší (změříte průměr kabelu a díru uděláte pokud možno stejně širokou jako kabel). Hloubka díry musí být alespoň o půl centimetru hlubší, než je průměr kabelu (kvůli sádře). Nedoporučujeme dělat drážky hlubší, sekat panely je opravdu velmi obtížné.

Máte-li všechny drážky vysekané a vyčištěné od prachu a zdiva, můžete přistoupit k zasádrování kabelů.

Nejprve zasádrujete (zeď okolo drážky před nanesením sádry trochu navlhčíte) nahrubo spotřebič (zásuvku, rozvodnou krabičku, vypínač) a potom nahrubo kabely. Nahrubo znamená, že si je chytnete sádrou na pár místech a necháte dokonale ztvrdnout.

Potom můžete přistoupit k začišťování. Srovnáte drážky s kabely a díry na spotřebiče s povrchem okolní zdi. Pracujete na etapy, po částech, aby vám sádra příliš rychle netvrdla a nehrudkovatěla.
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Renovace litinové vany novou vložkou
Plánujete pořídit nové parapety? Víme, jak na to!
Jak opravit silikon v koupelně?
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

ŠOK! Zavraždili a zapálili zpěvačku slavného porevolučního hitu!

Zprávy

Lidé z jejího okolí nemohli této ženě přijít na jméno! Tak ji nenáviděli, že ji nakonec zabili

Dům a zahrada

Kontrolujte si spotřebu energií! Čemu tím předejdete?

1. Dara Rolins předvedla vysportované tělo! Pevný kulatý zadeček, ploché bříško a luxusní stehna!

2. Ewa Farna ukázala své vnady bez podprsenky! Prsa má jako psí uši!

3. Okouzlující seriálová hvězda, se po dvou adopcích dočkala i vlastního potomka! Je to kluk!

4. Kylie Jenner šokuje: Nechala se natáčet při sexu ve sprše!

5. Zuzana Belohorcová vystavila svou dokonalou figuru na sluníčku v Karibiku. Čtyřicet byste jí neřekli!