Jak správně skladovat palivové dřevo

 Tipy a inspirace 
21. prosince 2015 23:06 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Aby se mohlo používat čerstvé dřevo na topení, musí se nejdříve vysušit, aby se obsah vody snížil pod 20 %.  Wikimedia Commons/Überraschungsbilder
Dostatečně vysušené dřevo je základem pro správné a úsporné topení. Při topení vlhkým dřevem můžete prodělat až 40% nákladů na topení! Přečtěte si, jak dřevo skladovat tak, aby Vám dostatečně vyschlo.

Výhody topení dřevem

výroba tepla je ekologická

v porovnání s ostatními topnými médii (především plynem) je dřevo levnější

ve srovnání s uhlím se palivové dřevo mnohem snáze a čistěji skladuje, také manipulace se dřevem je snazší a čistější

hořením vzniká jen minimální odpad, který lze navíc použít jako hnojivo

Druhy dřeva

Každé dřevo má jinou strukturu, pevnost a další užitné vlastnosti určující jeho využití. Při topení dřevem je proto důležité si zjistit, který druh bude nejvhodnější.

Pro topení v krbových kamnech je vhodné použít především tvrdé dřevo jako habr, buk, dub, jasan nebo dřevo z ovocných stromů. Všechny tyto druhy dřeva hoří pomaleji a zachovávají velké množství žhavých uhlíků, které zaručí teplo po dlouhé hodiny.

Dřevo z listnatých stromů jako je bříza, lípa, kaštan, topol, vrba, akát trnovník či akácie hoří poměrně rychle, proto je vhodné spíše na zátop nebo rozhoření.

K topení lze použít i jehličnany-borovici a smrk, hoří však velmi rychle, produkují více odpadu, a pryskyřice v nich obsažená způsobuje vystřelování uhlíků a zanáší komíny.

K topení není doporučeno používat chemicky ošetřované dřevo, železniční pražce či lisované dřevotřískové desky. Znečišťují topeniště i komín, a navíc spalováním vznikají nebezpečné toxické exhaláty a výpary.

Určitě nikdy v kamnech nespalujte staré palety, odpadky, překližky nebo navoskované předměty.

Jak skladovat?

Dřevo potřebuje pro sušení vzduch. Takže uzavřená garáž či zahradní domek jsou místa špatná, a naopak se přenese vlhkost z polen na samotný dům.

Mnohem lepší je otevřený vzdušný přístřešek, který stojí u návětrné stěny domu, kam v ideálním případě alespoň na pár hodin dopadá sluneční svit. Ideální stav je, když nejnižší vrstva polen je asi 20 cm nad povrchem terénu, polena leží kůrou dolů, do dříví může proudit vzduch, nikoliv však déšť. Přibližně po dvou letech je naštípané dřevo natolik vyschlé, že ho můžeme použít. Dřevo je lepší skladovat v už nasekaných polenech. Rychleji se suší.

Staré chalupy mají dřevníky. Jsou to kamenné místnosti větrané jen vybouranými průduchy bez uzavření oknem. To je samozřejmě ideální stav, protože do dřevníku většinou vede v chalupách krytá chodba.

Nikdy neskladujte dřevo ve vlhkých a nevětraných prostorách, jako je třeba sklep. Shnije a spóry se navíc usadí na samotné stavbě. Nikdy nepřekrývejte dřevo igelitem. Zapařuje se a kondenzuje zde vodu, která pak stéká zpět do polen.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47