خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Výměnu zámku u dveří zvládne každý! • Bydlení / inStory.cz
 

Výměnu zámku u dveří zvládne každý!

Občas je nutné vyměnit vložku zámku FAB, obvykle při ztrátě klíče.
 Technika 
22. října 2015 19:41 / Wikimedia Commons/WILKA Schließtechnik GmbH
  0   0
خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Občas je nutné vyměnit vložku zámku FAB, obvykle při ztrátě klíče. Takovou práci zvládne každý kutil bez problémů. Bezpečnostní zámek ale musí vyměňovat odborná firma, zvláště, je-li na zámku závislé vaše pojištění domácnosti.

Demontáž starého zámku


Jako první musíte ze dveří odstranit zámek starý. U dozických zámků (s jednoduchým klíčem, jdou otevřít téměř čímkoliv) je to jednoduché. Stačí pouze z boku povolit dva vruty, které drží vložku ve dveřích, sundat štítek a vyndat kliky (z jedné strany je klika zespodu jištěna malým imbusovým šroubkem) a celou vložku vyjmout.

Pokud vyndáváte FABku, povolíte nejprve oba šrouby z boku dveří, sundáte štítky a kliku. Do zámku vložíte klíč a pootočíte jím o 45° doprava (občas doleva, musíte vyzkoušet). Celý zámek plynule z díry vytáhnete (bez použití síly). Vyndáte vložku. Koupíte novou vložku, ale musí přesně pasovat do díry po té staré.

Montáž nové vložky


Pokud si při nákupu nové vložky nejste jisti, je asi nejlepším řešením vzít si starou vložku s sebou do obchodu. Prodejce vám poté pomůže vybrat novou vložku na základě srovnání s tou starou. Nezapomeňte také na to, že pokud měníte FABku, měli byste si zakoupit rovnou i nový štítek a kliku.

Montáž je prakticky opačným postupem demontáže. Novou vložku vsunete do otvoru a upevníte vruty. Může se stát, že do díry nebude chtít zajet hladce. V tom případě se nebojte použít trocha síly a vložku do otvoru nasoukat třeba i pomocí kladívka, ideálně však gumové paličky.

U FABky pak vložte zámek do vložky, a to tak, že do něj nejprve vložíte klíč a pootočíte jej o 45 stupňů.

Pak už jen zbývá namontovat štítek s klikou, zašroubovat a je hotovo. Boční šrouby dotáhněte co nejvíce.

Abyste měli jistotu, že se vám práce povedla, je dobré zámek hned po montáži vyzkoušet. V případě, že dveře nepůjdou otevřít, případně se třeba zámek neotočí, pak celý postup zopakujte.

Jak dlouho to potrvá?


Výměna vložky zámku je otázkou tak maximálně na 10 minut práce. Déle vám to rozhodně nezabere. Opět ale zdůrazňuji, že mám na mysli výměnu klasické FABky a starších typů dozických zámků, nikoliv nové bezpečnostní zámky, které mají složitější konstrukci.

Jaké budou náklady?


FAB vložky se dají pořídit v cenových relacích již od cca 200 Kč, počítejte však spíše s vyššími náklady. Kvalitní FABky stojí klidně i kolem 1.000 Kč.
Marie Popelková | inStory.cz
Kam dál?
Posaďte se dál od obrazovky!
Zrenovujte staré rádiátory
Dejte zlodějům na frak a zabezpečte si dům
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nebezpečné známosti, které vás mohou klidně i zabít

Tech

Rusko zveřejnilo ambiciózní plány. Příští rok poletí na Mars

Dům a zahrada

Jak na okna? Pudink zahoďte a pořiďte si něco jiného, radí profíci