Nejčastější chyby v zařizování podkroví. Jeho výhody i nevýhody.

 Interier 
04. září 2015 18:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podkrovní byty mají své kouzlo a každý je neopakovatelným originálem, který vyžaduje zvláštní řešení. Internet
Život v podkroví slibuje pěknou dávku romantiky i útulnosti, ale aby se tak skutečně stalo, je třeba tento prostor rozumně zařídit. V čem se dělají u bytů v podkroví největší prohřešky? Jsou ale atypické dispozice a přítomnost blízké střechy vždy výhodou?

Kupodivu hlavní chyby lze shrnout pouze do čtyř okruhů. Někde se majitelé dopouštějí pochybení v jedné oblasti, jiní "zvládnou" všechny čtyři.

1. Chybí komplexní uvažování o prostoru

Nejdůležitější je jít od celku k detailu: základem je dobrá kompozice místnosti, dostatečné prosvětlení, ventilace a zvládnutí po technické stránce (kvalitní izolace, okna, omítky, rozvody atd.).

Doporučení: Vyplatí se konzultace s architektem. Ten pomůže nejen s utříděním požadavků, ale navrhne i základní koncepci a případnou stavební úpravu místnosti.

2. Zařízení interiérů nedrží společnou myšlenku Při zařizování je vždy dobré myslet na celek! Nenechat se okouzlit nabídkou možností a variant, které dohromady nedrží společnou myšlenku. Důležitá je skromnost či střídmost ve výběru barev, tvarů i materiálů.

Doporučení: Při vytváření prostoru je potřeba nejdříve definovat požadavky a potřeby i způsob života rodiny, ne listovat časopisy a vybírat trendy a design. Dále je třeba rozdělit prvky v interiéru dle životnosti a podle toho s nimi pracovat (volit materiály, barvy i finanční náročnost).

3. Originalita prostoru neznamená totéž co design


Při návrhu interiéru a výběru jeho vybavení jde o reakci na konkrétní potřeby i záliby obyvatel. Není třeba vynaložit zbytečné náklady na designové vybavení.

Lze třeba volit i levnější nábytek a doplnit jej o umělecké dílko či relaxační prvek (např. rotoped). Dokonalost některých interiérů, které připomínají vzorkovny s nábytkem, vede k odosobnění.

4. Podceněné osvětlení


Důležitá je otázka samotného osvětlení prostor. Poddimenzované je využití denního světla, ale i umělé osvětlení bývá v interiérech popelkou. Často bývá vzhled svítidla upřednostněn před jeho svítivostí.

Výhody bydlení v podkroví

Dobře situovaná stavba v blízkosti parku či pohledné historické části města slibuje nádherný výhled, který nás mile překvapí nejen ve dne, ale také v noci.

K praktickým pozitivním vlastnostem patří prosvětlení bytu. Do podkroví dostaneme přirozené světlo velmi snadno. Bydlení v podkroví může být plné velkých oken, které nám umožní daleký rozhled a v prostoru velké množství měkkého světla.

Nejcennějším přínosem bytu v podkroví je prostor jako jeden celek. Bez problémů využijete volné místo, které se nabízí a to hlavně do výšky. Dispozice v podkroví umožňují velkou fantazii s nábytkem a doplňky do bytu. Díky dostatečné výšce místnosti, se budete cítit pohodlně.

To, co se dá v létě brát za nevýhodu, rychlé prohřátí prostoru, je v zimě užitečným pomocníkem při úspoře za elektřinu. Vytápění není tak nákladné, protože teplo stoupá vzhůru a byt se rychle vyhřeje od okolních bytů a to zejména v horních patrech.

Nevýhody bydlení v podkroví


Nevýhodu, kterou při bydlení v podkroví musíme dát na první místo je již zmiňované horko v letních měsících. Slunce, které se opírá do střechy, neúprosně místnosti ohřívá, a pokud nemáte v plánu pořizovat si klimatizaci, připravte se na skleníkový efekt, který vás v noci nenechá spát. Nepříliš levným řešením mohou být i markýzy či venkovní žaluzie.

Pokud projdeme celou škálu možností počasí, hned za teplem z horka je silný déšť, který buší do střechy. Pokud nejste zvyklý, budete si muset na větší hlučnost zvyknout. Mnozí uživatelé podkrovních bytů se ale shodují, že dřív nebo později si na déšť zvyknete a bez ťukání na střechu už budete jen těžko usínat. S bydlením v podkroví jsou také spojené vyšší finance při zařizování. Nemůžete se spoléhat, že přijdete do obchodu s nábytkem, koupíte skříňku a ona vám padne přesně tam, kam chcete. Podkrovní byty si žádají nábytek na míru, který využije každičký volný prostor v místnosti.

Nepříjemným zjištěním je i přehnaná vlhkost a s ní spojené plísně na zdi. Při pořizování půdního bytu se ujistěte, že je dostatečně odizolovaná, protože hrozí zatékání, které při nedostatečném větrání a řešení odvlhčení místnosti, může dojít až k plísním na zdi. Nedostatečná izolace střechy vám může zaručit jednu věc, v zimě vám bude teplo unikat a v místnosti bude zima.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008