Plynová bomba – pomocník i hrozba. Jak s ní zacházet?

 Tipy a inspirace 
09. února 2015 06:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na plynových lahvích od osvědčených dodavatelů nalezneme plombu, na níž jsou vysvětleny základní pokyny ke správnému postupu připojení probugaz.sk
Propanové a propanbutanové lahve jsou u nás velmi oblíbené, téměř půl milionu českých domácností je využívá pro grilování, vaření nebo vytápění. Ať už plynové lahve používáme doma, na chatě nebo v kempu, měli bychom si být jistí, že s nimi zacházíme správně a nehrozí nám žádné riziko. Co bychom při nákupu, skladování a manipulaci nikdy neměli zanedbat?

Nakupujme obezřetně

Před každým nákupem bychom měli každou láhev pečlivě zkontrolovat. Rozhodně by neměla být napadena korozí, promáčklá nebo s poškozeným límcem, podstavcem či ventilem. Vždy kontrolujme datum poslední periodické zkoušky lahve, která prokazuje, že je bezpečná. Datum je umístěno na límci lahve, na štítku připojeném pod ventilem, u starších typů může být uvedeno na podstavci. Podle platných předpisů je maximální lhůta pro provedení periodické zkoušky deset let.

Plnění nechme na odbornících

Plynové lahve mohou plnit pouze specializované plnírny, nikdy je proto nesmíme plnit na čerpací stanici z výdejního stojanu s LPG, a to ani za asistence obsluhy. Mohli bychom ji přeplnit, a tím vážně ohrozit sebe i okolí.

Opatrnost je namístě

S lahvemi bychom vždy měli manipulovat opatrně. Především je třeba dávat pozor, aby při přenášení nedošlo k poškození lahve nebo jejího ventilu. V žádném případě bychom s nimi neměli házet či je kutálet po zemi. Při převážení by měl být vždy uloženy v kufru auta nebo na korbě, nikdy v kabině řidiče nebo posádky vozidla. Před cestou je vždy zajistíme proti posunu a převržení.

Poležet si nikdy nesmějí

Plynové lahve se smějí skladovat a používat pouze ve svislé, stojaté poloze. Nikdy by neměly být uloženy v nevětraných nebo špatně větraných prostorech, sklepích či prostorech pod úrovní terénu, v místnostech určených ke spaní, v šatnách, koupelnách či půdních prostorech, ve světlících, garážích, kotelnách nebo na místech, kde by mohly být vystaveny tepelným vlivům. Lahev, která momentálně není připojená ke spotřebiči, musí být vždy uzavřená a opatřená těsnou zátkou.

Dodržovat předpisy se vyplatí

Na lahvích od osvědčených dodavatelů nalezneme plombu, tedy pečeť kvality, na níž jsou vysvětleny základní pokyny ke správnému postupu připojení. Zároveň bychom se měli řídit pokyny výrobce spotřebiče, k němuž ji připojujeme, a myslet na pravidelnou výměnu těsnění regulátoru, hadic (jednou za pět let) a regulátoru tlaku plynu (jednou za deset let).

Kontroly nesmíme zanedbat

Pro bezpečný provoz je zásadní kontrola těsnosti všech spojů a stavu těsnění, především připojovacího šroubení regulátoru tlaku. Kontrolu těsnění je nejlepší provádět detektorem nebo pěnotvorným roztokem (postačí mýdlová voda) – případné netěsnosti se projeví tvorbou bublin. Kontrolu bychom měli provádět pravidelně každé tři měsíce nebo při každé výměně lahve či jiné části plynového zařízení. Netěsnící zařízení bychom nikdy neměli používat.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve