خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Největší mýty, které panují kolem akustiky u dřevostaveb • Bydlení / inStory.cz
 

Největší mýty, které panují kolem akustiky u dřevostaveb

V moderních montovaných domech může být úplné ticho
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
17. února 2018 14:16 / Pixabay
  0   0
Hlučnost dřevostavby bývá často jedním z mýtů, který se s montovanou technologií výstavby spojuje. Dřevostavbám se všeobecně vyčítá, že se zvuk lehkou konstrukcí nekontrolovaně šíří, zejména v případě dvoupodlažního domu. Skutečnost může být zcela jiná!
خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Každý dům by měl mimo jiné také odolávat hluku z vnějšího i vnitřního prostředí. I když se vlastnosti konstrukce v závislosti na technologii výstavby liší, vždy se dá dosáhnout výtečných řešení. 

Dřevostavba versus cihla

Vícevrstvé stěny dřevostavby bez problému dosáhnou perfektní neprůzvučnosti. Na rozdíl od zděných konstrukcí navíc existuje mnoho způsobů, jak neprůzvučnost ještě vylepšit. Zatímco u zdiva záleží prakticky na tloušťce a hmotnosti konstrukce, u dřevostavby jde o druh jednotlivých vrstev, jejich vzájemné uspořádání a připevnění, jejich vzdálenost, vzdálenost nosných sloupků i velikost a výplň dutého prostoru mezi nimi. 

Jak zajistit dobrou akustiku

Neprůzvučnost, která určuje akustiku v domě, rozlišujeme na stavební a kročejovou. Kročejová (kroková) neprůzvučnost řeší přenos hluku stavební konstrukcí. Taková situace běžně nastává, pokud člen rodiny například chodí v podkroví po podlaze a jiný člen rodiny v přízemí slyší jeho pohyb při chození. Hluk, který tak vyvolá člen rodiny chodící v podkroví, se přenáší přes stavební konstrukce do přízemí. Jednoduchým řešením takového problému je například oddělení podlahy od stěn a zbylých částí skladeb podlahy pružnou podložkou.

Ideální řešení

Stavební (vzduchová) neprůzvučnost říká, jak správně oddělit prostory (například přízemí a podkroví v domě), aby se eliminovala hladina zvuku, který se přenáší vzduchem z jednoho prostoru přes pevnou překážku (strop) do druhého prostoru.
V praxi to znamená, že když některý člen rodiny hraje na hudební nástroj v podkroví,  jiný člen rodiny by neměl slyšet tento zvuk v přízemí. Ideálním řešením, jak omezovat přenos zvuku, je například použít do skladby podlahy deskové materiály o vyšší objemové hmotnosti. Tímto řešením je následně dosaženo, že podstatná část zvuku je zpět odražena do místnosti, kde tento zvuk vnikl.

Další zlepšováky

Stavební akustiku nejen stropu můžete zlepšovat pomocí mnoha dalších způsobů, jako je například podhled stropu, použití správných izolačních materiálů a spojů deskových materiálů tvořící konstrukci podlahy. V moderních dřevostavbách se využívají také  stěpkocementové desky či polyuretanová pěna. Akustice v domě výrazně pomohou také koberce, tapety i závěsy. 

Na co dát pozor

Mezi důležité aspekty, které jsou nedílnou součástí akustiky každé dřevostavby, patří také nejrůznější spoje. Jedná se například o detail připojení schodiště i jeho celkovou konstrukci, vnitřní dveře, prostupy kvůli rozvodům topení či vzduchotechniky a obecně všechny spoje v konstrukci. Ideální je vše pečlivě probrat s projektantem nebo architektem. Jak akustiku ovlivňují příčky, jsme psali zde.

📷
3
fotografie
Marcela Plachá | inStory.cz
Kam dál?
Eternitové střechy jsou zdraví škodlivé. Jak se této krytiny zbavit?
Posuvné dveře umožňují praktické rozdělení prostor!
Jak správně připravit podklad pro dlažbu
Komentáře

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chodíte vždy a všude pozdě? Vědci zjistili, proč to tak je

Tech

Sestřelený sovětský pilot byl 31 let nezvěstný. Američané ho našli živého v Afghánistánu

Dům a zahrada

Poranili jste se na procházce a nemáte náplast? Najděte si tuto rostlinu